Ściągawka z JPK
Przedstawiamy praktyczne informacje związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym JPK_VAT. Choć jego wygenerowanie jest bardzo proste i polega zwykle na wciśnięciu przycisku w programie księgowym, warto znać wymagania wobec pliku JPK i wiedzieć, jakie dane w rzeczywistości wysyłamy.
Od początku stycznia 2018 r. Ministerstwo Finansów zbiera kompletne dane o sprzedaży i zakupach – w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK_VAT – od wszystkich płatników VAT.
Każdy podatnik VAT (za wyjątkiem tych, którzy wybrali zwolnienie lub złożyli informację, że wykonują wyłącznie sprzedaż zwolnioną z VAT) musi co miesiąc:
- wygenerować plik JPK_VAT na podstawie swojej ewidencji zakupu i sprzedaży,
- wysłać go elektronicznie na serwer Ministerstwa Finansów.
Wysyłanie co miesiąc, do 25. dnia następnego miesiąca, obowiązuje niezależnie od tego, czy składa się deklarację miesięczną, czy kwartalną. Pierwszym terminem obowiązującym wszystkich jest 26 lutego 2018 r. (plik za styczeń 2018).
Wytworzenie pliku JPK nie nastręcza trudności, gdyż praktycznie wszystkie programy finansowo-księgowe zostały już wyposażone w tę funkcję. Generują one JPK_VAT na podstawie ewidencji zakupu i sprzedaży VAT prowadzonej w danym programie. Zawartość ewidencji, a wraz z nią zawartość JPK_VAT muszą spełniać warunki, które omawiamy dalej.
Możliwe jest również tworzenie JPK np. przez arkusz Excel, jednak takie wyjście jest realne tylko dla mikroskopijnych danych.
...Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska