Samowole zgodnie z prawem
fot. Adobe StockRozbudowa budynku o wiatrołap czy nadbudowa o dodatkowy poziom to dla wielu inwestorów tylko modernizacja. Prawo mówi co innego – bo do przeprowadzenia takiej operacji niezbędne jest zdobycie pozwolenia na budowę. Jeśli o tym nie wiedzieliśmy, mamy poważny problem.
– Praktyka pokazuje, że większość samowoli budowlanych dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych bądź towarzyszących im budynków gospodarczych. Realizacja ich w ramach samowoli budowlanej wynikała niejednokrotnie z nieznajomości przepisów lub ich niezrozumienia – komentuje Magdalena Stanek-Sobczak, radca prawny w kancelarii Piszcz i Wspólnicy.
Do tej pory w takim przypadku właściciele nieruchomości mogli podjąć działania mające na celu legalizację samowoli. Problem w tym, że był to proces kosztowny, także po obniżkach cen z 2015 r. (przykładowo, sama legalizacja domu jednorodzinnego to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych). Rząd chce jednak wyciągnąć rękę do tych właścicieli, którzy popełnili (świadomie lub nieświadomie) błąd.
– Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane przewiduje możliwość legalizacji samowoli budowlanych bez konieczności uiszczania z tego tytułu wysokich opłat legalizacyjnych – dodaje Magdalena Stanek-Sobczak.
Obecnie w Polsce nie ma dokładnych danych, co do liczby samowoli budowlanych. Według wiceministra inwestycji i rozwoju, Artura Sobonia, jest ich nawet 500 tys. Tylko...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 8/2019 (47) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.