RKKVC inwestuje w startup produkujący drony. Spółka otrzymuje łącznie ponad 100 mln zł
Spółka Wingtra zajmuje się produkcją dronów komercyjnych. / fot. mat. pras.Z rozwiązań spółki korzystają wiodące amerykańskie firmy i instytucje takie jak NASA, CEMEX, Rio Tinto ale również sektor obronnościowy, np. U.S. Air Force. W rundzie inwestycyjnej uczestniczyły m.in. family Office SymbiaVC oraz fundusze: Spectrum Moonshot Fund,Cadence Growth Capital, Spring Mountain Capital, Helvetic Trust, EquityPitcher Ventures oraz Diamond Stream Partners.
Szwajcarski spin-off
Spółka Wingtra, została założona w 2016 roku jako spin-off z Laboratorium Systemów Autonomicznych ETH w Zurychu, i w krótkim czasie stała się liderem w dziedzinie dronów komercyjnych do mapowania terenu. Ich flagowy produkt, WingtraOne, to łatwy w obsłudze, a zarazem profesjonalny dron VTOL, który dostarcza dane lotnicze o jakości geodezyjnej z niezwykłą wydajnością. Dzięki możliwości przejścia od pionowego startu do lotu poziomego, WingtraOne zapewnia duży zasięg i szybkie gromadzenie danych, co jest kluczowe dla wielu branż sektora komercyjnego jak i obronnego.
Jednym z największych atutów rozwiązań Spółki Wingtra jest kompleksowe podejście do technologii, które obejmuje autonomicznego drona, integrację osprzętu do zbierania danych, efektywne przetwarzanie danych oraz dostarczenie intuicyjnego oprogramowanie do ich obsługi. Taka oferta znacząco obniża koszty inżynierskie związane z tworzeniem precyzyjnych modeli 2D i 3D.
– Nasza inwestycja w szwajcarską spółkę Wingtra, to nie tylko kwestia dostarczenia niezbędnego kapitału. Jako RKKVC, mamy doskonałe warunki i możliwości, aby nie tylko przyspieszyć rozwój Wingtra w sektorze komercyjnym, ale też rozwinąć działalność w nowych sektorach, w tym obronnym. Opracowaliśmy odpowiednią strategię współpracy, która obejmuje wykorzystanie naszej szerokiej sieci kontaktów oraz zapewnienie wsparcia na wielu poziomach, co z pewnością przyczyni się do dynamicznego rozwoju firmy. Nasza wizja współpracy wykracza poza tradycyjne ramy inwestowania – zależy nam na długoterminowym partnerstwie, które umożliwi Wingtra nie tylko rozwój technologiczny, ale także skuteczne dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rynkowych i globalnych wyzwań - wskazuje założyciel RKKVC - Mateusz Bodio.
Aleksander Kłak, przewodniczący komitetu inwestycyjnego RKKVC, podkreśla: – Nasze wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów o zasięgu międzynarodowym, w połączeniu z solidnym wsparciem strategicznych partnerów z regionu CEE, stanowi fundament, na którym opieramy nasze zaangażowanie w rozwój Wingtra. Widzimy ogromny potencjał w ich innowacyjnych rozwiązaniach, które doskonale odpowiadają na rosnące potrzeby zarówno sektora obronnego, jak i infrastrukturalnego. Dzięki naszemu zrozumieniu specyfiki tych branż, jesteśmy przekonani, że Wingtra ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję jako lidera w obszarze komercyjnych dronów, ale także eksplorować nowe rynki i wdrażać technologie, które zrewolucjonizują sposób, w jaki realizowane są złożone projekty inżynieryjne i obronne na całym świecie.
Warto przeczytać: Starzeć się jak angielska królowa. LinkGevity opracowuje przełomowe leki
Wskazówki dla startupowca. Jakie zegarki noszą polscy founderzy?
Czy zegarki służą startupowcom do celów biznesowych, tak jak przedstawicielom tradycyjnego biznesu? Zapytaliśmy o to polskich founderów.