Przez "Kredyt 0 proc." Polacy zapomnieli o tej dopłacie. Nawet 60 tys. zł dofinansowania do zakupu mieszkania
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy to mało znany program / Fot. Pexels/MART PRODUCTIONUstawa weszła w życie 1 października 2021 r., ale do tej pory wykorzystano zaledwie 0,02 proc. środków przekazanych na ten cel z budżetu. Wysokość dopłaty do kredytu mieszkaniowego oraz możliwość skorzystania ze świadczenia możliwa jest pod pewnymi warunkami i skierowana do rodzin z dziećmi.
Kredyt 0 proc. a Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy
Mieszkanie na start (czyli popularnie nazywany kredyt 0 proc.) to rządowy program 10-letnich dopłat do kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych. Program umożliwia zmniejszenie raty miesięcznej. Oprocentowanie kredytu jest uzależnione od tego, z ilu osób składa się gospodarstwo, pragnące wziąć udział w programie Mieszkanie na start:
- 1,5 % dla gospodarstwa domowego bez dzieci,
- 1% dla gospodarstwa domowego z jednym dzieckiem,
- 0,5% dla gospodarstwa domowego z dwójką dzieci,
- 0% dla gospodarstwa domowego z trójką i więcej dzieci.
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy nie obniża raty miesięcznej kredytu, ale pozwala na zniesienie bariery wkładu własnego. W jego ramach można starać się o spłatę rodzinną, czyli na spłatę części zobowiązania hipotecznego, jeśli rodzina powiększy się o 2. i 3. dziecko.
Jakie warunki należy spełnić, żeby dostać rodzinny kredyt mieszkaniowy?
Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii czytamy o warunkach przyznania Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego:
"Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50m2, gdy dzieci jest dwoje, 75m2, gdy dzieci jest troje, i 90m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma".
Dalej o warunkach spłaty rodzinnej: "Ze spłaty rodzinnej może skorzystać kredytobiorca rodzinnego kredytu mieszkaniowego, którego gospodarstwo domowe powiększy się w okresie tej spłaty o drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł, gdy o drugie, oraz 60 tys., gdy jest to trzecie lub kolejne dziecko). W dniu spłaty nie będzie można być właścicielem innego mieszkania niż zakupione z wykorzystaniem rodzinnego kredytu mieszkaniowego".
Wielkość mieszkania, na którą można wziąć kredyt
Program nie ogranicza metrażu mieszkania, które będzie dofinansowane z Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego. Najważniejszym warunkiem jest ocena banku w kwestii możliwości finansowych spłaty kredytu przez beneficjentów projektu. Można wziąć kredyt nawet na 100 proc. wartości mieszkania, jeśli kredytobiorca wykaże umiejętność jego spłaty.
Kwotę uzyskaną z Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego można przeznaczyć zarówno na zakup mieszkania, jak i budowę domu. Program skierowany jest również do osób w nieformalnych związkach partnerskich, które razem wychowują dziecko.
Jakie banki udzielają Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego?
Warunkami przyznania kredytu jest również wzięcie kredytu na co najmniej 15 lat, w walucie polskiej. Banki, które udzielają Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego to:
- Alior Bank S.A.
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
- Bank Pekao S.A.
- PKO Bank Polski S.A.
- Santander Bank Polska S.A.