Procedura nadmiernego deficytu: Decyzja w sprawie Polski w przyszłym tygodniu
Finax uruchamia PEPP, czyli europejski odpowiednik naszego IKE, fot. ShutterstockWedług źródeł, na które powołuje się Puls Biznesu decyzja ma zostać zatwierdzona pisemnie około 26 lipca, a rekomendacje dotyczące ścieżki naprawczej zostaną opublikowane w listopadzie.
Przyczyny wszczęcia procedury nadmiernego deficytu
Komisja Europejska (KE) zaproponowała objęcie procedurą nadmiernego deficytu siedem krajów w sprawozdaniu z 19 czerwca. W dokumencie tym wskazano na brak działań naprawczych w zakresie finansów publicznych. Warto przypomnieć, że procedura nadmiernego deficytu jest uruchamiana, gdy deficyt sektora finansów publicznych przekracza 3% PKB lub dług publiczny wynosi ponad 60% PKB.
Dominika Stobiecka: "Jesteśmy na czele rewolucji" [WYWIAD]
Mechanizm procedury: z czym się wiąże?
Zatwierdzenie decyzji o objęciu procedurą nadmiernego deficytu nastąpi w procedurze pisemnej przez kraje członkowskie w Radzie UE, po wstępnej decyzji, która zapadnie na posiedzeniu ambasadorów krajów członkowskich 24 lipca. Prace nad tą decyzją musiały zostać poprzedzone opiniami Komitetu Ekonomiczno-Finansowego, który zakończył swoje analizy w zeszłym tygodniu.
KE w przeszłości wydawała rekomendacje dotyczące działań naprawczych jednocześnie z decyzją o wszczęciu procedury nadmiernego deficytu. W tym roku jednak rekomendacje zostaną opublikowane dopiero w listopadzie, co pozwoli na ich połączenie z pracami nad średnioterminowymi planami krajowymi. Te nowe reguły fiskalne, wprowadzone niedawno, zobowiązują kraje do przygotowania planów dotyczących trzymania finansów publicznych w ryzach - wyjaśnia Puls Biznesu.
Staffly nawiązuje współpracę z Medicover. Kolejne partnerstwa wkrótce
Długoterminowe plany i wymagania wobec Polski
Kraje członkowskie mają czas do 20 września, najpóźniej do 15 października, na przygotowanie średnioterminowych planów fiskalnych. Decyzja, czy działania naprawcze będą realizowane przez cztery czy siedem lat, leży w gestii poszczególnych państw. Procedura nadmiernego deficytu potrwa więc co najmniej cztery lata, a jej zakończenie będzie zależało od efektywności wdrożonych działań. Jedną z głównych przyczyn złego stanu finansów publicznych jest drenowanie budżetu państwa i wypychanie wydatków rządu poza budżet przez polityków PiS.
Konsekwencje i historia procedury w Polsce
Polska była już objęta procedurą nadmiernego deficytu dwukrotnie: w latach 2004-2008 oraz 2009-2015. Obecne działania KE wskazują na poważne wyzwania stojące przed Polską i innymi krajami objętymi procedurą. W listopadzie KE opublikuje swoje rekomendacje oraz wstępnie zatwierdzi plany średnioterminowe, a także wyda opinie na temat ustaw budżetowych państw strefy euro na 2025 rok. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez Radę UE, najprawdopodobniej jeszcze w grudniu.