Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych – maj 2017
© ShutterstockCo nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy.
Stosowanie prawa podatkowego w sytuacjach transgranicznych
Weszła w życie ustawa regulująca zasady dokonywania wymiany informacji podatkowych z innymi państwami i wprowadzająca Wspólny Standard Raportowania (Common Reporting Standard). System ten zobowiązuje polskie instytucje finansowe do identyfikowania, gromadzenia i przekazywania do administracji podatkowej informacji o prowadzonych przez nie rachunkach na rzecz nierezydentów (tzw. rachunkach raportowanych). Na zasadzie wzajemności Polska otrzyma analogiczne informacje o rachunkach finansowych polskich rezydentów w zagranicznych instytucjach. W zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi państwami wchodzą także:
- interpretacje informacji podatkowych,
- porozumienia w sprawach ustalania cen transakcyjnych,
- opinie zabezpieczające w sprawie zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania,
- informacje o jednostkach wchodzących w skład grupy podatkowej.
Nowe przepisy nie dotyczą ustawodawstwa FATCA. Ustawa weszła w życie 4 kwietnia, ale część przepisów dotyczących m.in. zmian w ustawie o PIT i CIT zacznie obowiązywać od 30 kwietnia, z kolei 1 maja wejdzie w życie dział poświęcony automatycznej wymianie informacji o rachunkach raportowanych.
Nowe narzędzie KE dla ochrony konkurencji
Osoby funkcjonujące wewnątrz firmy uczestniczącej w zakazanym porozumieniu będą mogły powiadomić o tym Komisję Europejską (w dowolnym języku kraju członkowskiego Unii). 16 marca została uruchomiona anonimowa skrzynka, która umożliwia przesłanie informacji o tajnych kartelach i innych naruszeniach prawa ochrony konkurencji, takich jak uzgadnianie cen lub ofert w ramach procedury udzielania zamówień publicznych, niedopuszczanie produktów na rynek lub niesłuszne wykluczanie konkurentów. Nowe narzędzie umożliwia również zwrócenie się do KE z prośbą o udzielenie odpowiedzi.
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych
Od 1 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Jedną z najistotniejszych zmian jest objęcie monopolem państwa tych rodzajów działalności, które dotyczą gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo, gier na automatach poza kasynem gry, a także gier hazardowych urządzanych przez internet. W zakresie gier hazardowych online z monopolu wyłączone zostały zakłady wzajemne i loterie promocyjne, które muszą posiadać stosowne pozwolenia. Istotne jest także wprowadzenie regulacji zasad blokowania stron internetowych i płatności wykonywanych na rzecz podmiotów nielegalnie oferujących gry hazardowe w internecie, które wejdą w życie 1 lipca.
Ilości i wartości energii elektrycznej z OZE w 2017 r.
3 kwietnia zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów, które określa maksymalną ilość energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jaka może zostać sprzedana przez wytwórców w drodze aukcji w 2017 r. Rozporządzenie wchodzi w życie 18 kwietnia, z wyjątkiem przepisów dotyczących klastrów i spółdzielni, które wchodzą od 1 lipca.
Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych UE. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne. Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzne granice Unii na przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będą poddawane szczegółowej odprawie. Zaostrzenie przepisów może wydłużyć czas trwania odprawy granicznej.