Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Za jego niedopełnienie będzie grozić grzywna

kot i pies
W tym roku zostanie utworzony specjalny rejestr psów i kotów oznakowanych elektronicznie. / fot. Freepik
Jeszcze w tym roku zostanie utworzony specjalny rejestr psów i kotów oznakowanych elektronicznie. Nowe przepisy wprowadzą obowiązek identyfikacji i rejestracji zwierząt, przede wszystkim po to, by łatwo móc odnaleźć zagubionego czworonoga, a także by walczyć z bezdomnością zwierząt. Niezarejestrowanie psa lub kota może skutkować karą grzywny.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowe przepisy – obowiązkowa rejestracja psów i kotów

Rząd planuje przyjęcie ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) w czwartym kwartale 2024 roku. Zgodnie z nowymi regulacjami, wszyscy właściciele czworonogów będą zobowiązani do zarejestrowania swoich zwierząt. Dane zwierząt oraz ich właścicieli będą gromadzone w rejestrze, co ułatwi ich identyfikację oraz pomoże w walce z problemem bezdomności zwierząt. Wykazano, że utrzymanie bezdomnych zwierząt w schroniskach to rosnący koszt, który w 2023 roku wyniósł ponad 347 milionów złotych.

Kto będzie miał dostęp do rejestru

Za prowadzenie KROPiK odpowiedzialna będzie ARiMR, a system teleinformatyczny ma zostać zbudowany przez ministra ds. informatyzacji we współpracy z ministrem rolnictwa. Rejestr będzie publiczny, a dostęp do danych uzyskają m.in. lekarze weterynarii, gminy, policja, straż miejska oraz Inspekcja Weterynaryjna. Właściciele zwierząt również będą mogli przeglądać dane przez aplikację mObywatel, co umożliwi im aktualizację informacji o zwierzęciu oraz zgłaszanie jego zagubienia lub odnalezienia.

Jak będzie przebiegać proces rejestracji

Rejestracji psa lub kota będzie dokonywać lekarz weterynarii podczas pierwszego obowiązkowego szczepienia przeciw wściekliźnie, w przypadku kotów przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Zwierzę zostanie oznakowane elektronicznie poprzez wszczepienie transpondera, a właściciel otrzyma zaświadczenie potwierdzające ten proces. Właściciel będzie miał możliwość samodzielnej aktualizacji wybranych danych, takich jak adres zamieszkania czy informacja o śmierci zwierzęcia.

"Projektowana ustawa wprowadza identyfikację i rejestrację: obligatoryjnie wszystkich psów urodzonych po dniu wskazanym w komunikacie określającym dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów, oraz psów i kotów, w tym urodzonych przed tą datą, jeżeli są wprowadzane do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo w tym schronisku są utrzymywane; fakultatywnie innych psów i kotów na wniosek właściciela, o ile nie będą wprowadzane do obrotu lub nie będą przebywały w schronisku dla zwierząt" - czytamy w projekcie ustawy.

"Identyfikacja psa lub kota musi zostać przeprowadzona w każdym przypadku przed wprowadzeniem zwierzęcia do obrotu. Osoba, która przeprowadziła identyfikację, wydaje posiadaczowi psa lub kota zaświadczenie o przeprowadzonej identyfikacji, które zawiera datę przeprowadzenia identyfikacji i numer wszczepionego transpondera. Zaświadczenie to przechowuje się do końca życia zwierzęcia" - napisano w projekcie. 

Kary za brak rejestracji

Nowe przepisy przewidują kary finansowe za brak rejestracji zwierząt. Policja, straż miejska oraz Inspekcja Weterynaryjna będą uprawnione do kontrolowania właścicieli czworonogów w zakresie spełnienia obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją zwierząt. KROPiK może stać się także źródłem dodatkowych dochodów dla samorządów, gdyż umożliwi weryfikację, kto jest właścicielem psa i powinien uiścić opłatę z tego tytułu.

Walka z bezdomnością zwierząt

Wprowadzenie KROPiK to krok w stronę rozwiązania problemu bezdomności zwierząt w Polsce. Obowiązkowa identyfikacja i rejestracja psów i kotów pomoże nie tylko w monitorowaniu populacji zwierząt domowych, ale także ułatwi odnalezienie właścicieli zagubionych zwierząt. Rejestr pomoże również w egzekwowaniu przepisów dotyczących zwierząt przebywających w schroniskach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ