Nowy gracz na rynku nauki języków online. Xeropan wchodzi do Polski

xeropan
Fot. materiały prasowe
Milion użytkowników w 170 krajach. Aplikacja Xeropan jest już dostępna po polsku. Pod koniec zeszłego roku firma pozyskała 2,3 mln euro od prywatnych inwestorów na międzynarodowy rozwój. Czy startup przekona do siebie również Polaków?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Xeropan, wywodząca się z Węgier platforma do nauki języków obcych, oficjalnie wystartowała w Polsce. Od początku kwietnia użytkownicy mogą uczyć się angielskiego za pomocą aplikacji po polsku, a polscy nauczycieli mogą korzystać z materiałów do urozmaicenia lekcji online.

- Ponad dwa i pół miliarda ludzi na świecie uczy się języków obcych. Chcemy sprawić, by nauka była szybsza i bardziej efektywna dla każdego - mówi Attila AlGharawi, współzałożyciel Xeropan. I dodaje: - To duże wyzwanie, ale wierzymy, że dotrzemy do 50 milionów osób w ciągu najbliższych lat. Naszym najbliższym celem jest Polska. Zauważyliśmy, że mamy sporą grupę polskich użytkowników korzystających z naszej aplikacji po angielsku, uznaliśmy więc, że to obiecujący kierunek.

Obecnie z aplikacji korzysta ponad milion użytkowników ze 170 krajów. Podczas pierwszej fali pandemii została zarekomendowana przez Departament Edukacji Węgier do zdalnej nauki języka angielskiego. Xeropan uczy angielskiego w 17 językach, m.in. po turecku, rosyjsku, koreańsku czy arabsku, oraz na wielu poziomach zaawansowania. W maju wystartuje możliwość nauki języka niemieckiego, a w czwartym kwartale 2021 również hiszpańskiego i francuskiego.

Nauka z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Xeropan oferuje ponad 1 600 darmowych lekcji wideo. Twórcy aplikacji chcą sprawić, aby - poprzez angażujące i intuicyjne ćwiczenia - nauka była zabawą. Pomagają w tym choćby oparte na sztucznej inteligencji (ang. Artificial Inteligence, AI) chatboty umożliwiające ćwiczenia konwersacyjne. Dostępne są dwa tryby nauki: pierwszy pozwala skupić się na pożądanym obszarze - np. gramatyce (do dyspozycji m.in. 1000 mini przewodników) czy idiomach (ćwiczenia pozwalają poznać aż 8000 wyrażeń). Drugi tryb wykorzystuje elementy „głębokiej grywalizacji” i wprowadza uczniów w pełen przygód świat, a ich przewodnikiem jest Profesor Max, który wspiera i motywuje na drodze do celu.

Latem zeszłego roku Xeropan wygrał nagrodę EdTech Breakthrough Award kategorii Learning Relationship Management (LRM), czyli systemów skoncentrowanych na maksymalnym zaangażowaniu ucznia i spersonalizowanym trybie nauki. Firma została też wyróżniona przez Google i przystąpiła do programu akcelracyjnego Google for Startups. Tym samym Google umieścił Xeropan w TOP 10 najbardziej obiecujących projektów tego typu w Europie. Natomiast pod koniec zeszłego roku Xeropan pozyskał 2,3 mln euro od prywatnych inwestorów na międzynarodowy rozwój.

Obiecujący rynek edutech

Lockdown i konieczność utrzymywania dystansu społecznego spowodowały przejście na pracę oraz naukę w trybie zdalnym. W związku z tym gwałtownie wzrósł popyt na aplikacje i platformy służące do nauki języków obcych online - zarówno takie, które wspierają nauczycieli (pozwalające tworzyć wirtualne klasy i udostępniać bazy wiedzy), jak i te służące do samodzielnej nauki. Według raportu TechNavio „Global Online Language Learning Market 2020-2024” wartość tego rynku wzrośnie o 21,57 miliardów dolarów w przeciągu najbliższych trzech lat, a kluczowym trendem będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI).

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ