Nowy gracz na rynku nauki języków online. Xeropan wchodzi do Polski
Fot. materiały prasoweXeropan, wywodząca się z Węgier platforma do nauki języków obcych, oficjalnie wystartowała w Polsce. Od początku kwietnia użytkownicy mogą uczyć się angielskiego za pomocą aplikacji po polsku, a polscy nauczycieli mogą korzystać z materiałów do urozmaicenia lekcji online.
- Ponad dwa i pół miliarda ludzi na świecie uczy się języków obcych. Chcemy sprawić, by nauka była szybsza i bardziej efektywna dla każdego - mówi Attila AlGharawi, współzałożyciel Xeropan. I dodaje: - To duże wyzwanie, ale wierzymy, że dotrzemy do 50 milionów osób w ciągu najbliższych lat. Naszym najbliższym celem jest Polska. Zauważyliśmy, że mamy sporą grupę polskich użytkowników korzystających z naszej aplikacji po angielsku, uznaliśmy więc, że to obiecujący kierunek.
Obecnie z aplikacji korzysta ponad milion użytkowników ze 170 krajów. Podczas pierwszej fali pandemii została zarekomendowana przez Departament Edukacji Węgier do zdalnej nauki języka angielskiego. Xeropan uczy angielskiego w 17 językach, m.in. po turecku, rosyjsku, koreańsku czy arabsku, oraz na wielu poziomach zaawansowania. W maju wystartuje możliwość nauki języka niemieckiego, a w czwartym kwartale 2021 również hiszpańskiego i francuskiego.
Nauka z wykorzystaniem sztucznej inteligencji
Xeropan oferuje ponad 1 600 darmowych lekcji wideo. Twórcy aplikacji chcą sprawić, aby - poprzez angażujące i intuicyjne ćwiczenia - nauka była zabawą. Pomagają w tym choćby oparte na sztucznej inteligencji (ang. Artificial Inteligence, AI) chatboty umożliwiające ćwiczenia konwersacyjne. Dostępne są dwa tryby nauki: pierwszy pozwala skupić się na pożądanym obszarze - np. gramatyce (do dyspozycji m.in. 1000 mini przewodników) czy idiomach (ćwiczenia pozwalają poznać aż 8000 wyrażeń). Drugi tryb wykorzystuje elementy „głębokiej grywalizacji” i wprowadza uczniów w pełen przygód świat, a ich przewodnikiem jest Profesor Max, który wspiera i motywuje na drodze do celu.
Latem zeszłego roku Xeropan wygrał nagrodę EdTech Breakthrough Award kategorii Learning Relationship Management (LRM), czyli systemów skoncentrowanych na maksymalnym zaangażowaniu ucznia i spersonalizowanym trybie nauki. Firma została też wyróżniona przez Google i przystąpiła do programu akcelracyjnego Google for Startups. Tym samym Google umieścił Xeropan w TOP 10 najbardziej obiecujących projektów tego typu w Europie. Natomiast pod koniec zeszłego roku Xeropan pozyskał 2,3 mln euro od prywatnych inwestorów na międzynarodowy rozwój.
Obiecujący rynek edutech
Lockdown i konieczność utrzymywania dystansu społecznego spowodowały przejście na pracę oraz naukę w trybie zdalnym. W związku z tym gwałtownie wzrósł popyt na aplikacje i platformy służące do nauki języków obcych online - zarówno takie, które wspierają nauczycieli (pozwalające tworzyć wirtualne klasy i udostępniać bazy wiedzy), jak i te służące do samodzielnej nauki. Według raportu TechNavio „Global Online Language Learning Market 2020-2024” wartość tego rynku wzrośnie o 21,57 miliardów dolarów w przeciągu najbliższych trzech lat, a kluczowym trendem będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI).