Prognozy OECD: Stopy procentowe sięgną 8 proc. w 2023 r.
Fot. shutterstock.Analitycy OECD mimo niezbyt przychylnych ocen dla sytuacji ekonomicznej w Polsce uznali, że istnieje szansa na ominięcie przez naszą gospodarkę recesji. To jedna z nielicznych pozytywnych uwag Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dla naszej ojczyzny.
We wtorek 22 listopada ukazał się raport OECD, w którym przedstawiono prognozy dla krajów członkowskich UE.
Drożyzna się utrzyma
OECD przewiduje, że nie pokonamy problemu inflacji tak szybko, jak spodziewa się tego rząd. W ciągu przyszłego roku średnioroczny wskaźnik inflacji CPI ma sięgnąć 14,2 proc.
BI przypomina, że w ustawie budżetowej zapisane zostało tempo wzrostu cen na poziomie 9,8 proc. w skali roku. OECD szacuje, że inflacja będzie wyższa i wyniesie 10,8 proc. W 2024 r. rząd liczy na inflację poniżej 5 proc., podczas gdy OECD mówi o 6,6 proc.
Spowolnienie gospodarcze
Możemy być pewni, że polską gospodarkę czeka zastój. Tutaj rząd i OECD oceniają spowolnienie gospodarcze podobnie. Rząd mówi o wzroście PKB na poziomie 1 proc. OECD uznaje, że będzie to 0,9 proc. Powodem takiej prognozy jest przede wszystkim wojna w Ukrainie i rosnący kryzys energetyczny.
Powrót kwestii bezrobocia
Powracać będzie także problem rosnącego bezrobocia. To coś z czym od kilku lat Polska praktycznie nie miała problemu, gdyż wskaźnik bezrobocia był rekordowo niski. W tym roku wyniesie około 2,9 proc. Jednak OECD ostrzega, że w przyszłym powiększy się ponad pół procenta następnie sięgnie niemal 4 proc. w 2024 r.
Stopy procentowe sięgną 8 proc.
Analitycy OECD ostrzegają także polskich kredytobiorców. Według niech nie ma nadziei, by cykl podwyżek stóp procentowych został zakończony. Co więcej już teraz informują o ich prawdopodobnym wzroście do 8 proc. w połowie przyszłego roku (obecnie to 6,75 proc.).
Inspiracje: Trenerka biznesu: Każda firma ma coś co dla nowych pracowników może być "wow"