Miasta przyszłości to przede wszystkim rozwój elektromobilności

Miasta przyszłości / Fot. Sergio Souza, Unsplash.c
Miasta przyszłości / Fot. Sergio Souza, Unsplash.com
"W najbliższych latach możemy spodziewać się, że otoczenie będzie wywierało coraz większą presję na zmianę przyzwyczajeń w transporcie. Szczególnie w zakresie zmniejszenia emisji CO2 czy rozwiązywania problemu smogu".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Niektóre miasta już zaczęły walkę z wjeżdżającymi do miast samochodami, np. podnosząc ceny opłat parkingowych, co traktowane jest po prostu jak taksa za wjazd do centrum miasta - mówi dla My Company Polska Kuba Dudek, partner zarządzający w funduszu venture capital SpeedUp Group. - To sprawia, że coraz częściej widzimy ludzi wykorzystujących do poruszania się po mieście rowery, deskorolki czy hulajnogi, także w coraz popularniejszych od kilku lat wydaniach elektrycznych - dodaje. 

Technologie, które będą w najbliższych latach najbardziej służyły rozwojowi elektromobilności to te związane z magazynowaniem energii elektrycznej i wytwarzaniem baterii. Na nich głównie opierał się dotychczasowy postęp w obszarze elektromobilności i tak będą wyglądać miasta przyszłości. 

Inspiracje: Kylie Jenner

Coraz częściej będziemy spotykać się z technologiami związanymi z lepszym zarządzaniem energią, np. takimi, które będą wskazywać użytkownikowi, kiedy zacząć ładować baterię roweru, aby rano mieć odpowiedni zasięg, jak zapłacić za pobraną energię jak najmniej, a przy tym nie przeciążać sieci oraz globalnie - jak z niej korzystać, by bateria służyła długie lata. 

- W mojej opinii, aby pojazdy elektryczne mogły być coraz bardziej "używalne",  ogólnie dostępne, a zarazem w pełni bezpieczne, potrzeba jeszcze dynamicznego rozwoju całych segmentów w obszarze tzw. EnergyTech - mówi Kuba Dudek. - Projekty tego sektora będą mieć szansę na dynamiczny rozwój dzięki inwestycjom, również z sektora venture capital, w których powstają dedykowane takim inwestycjom fundusze jak np. nasz SpeedUp Energy Innovation czy InnoEnergy - dodaje.

Wywiad: Stachursky

Zdaniem naszego rozmówcy obecnie to rowery elektryczne są  jednym  z najciekawszych rozwiązań. - Mają  bardzo dobre zasięgi, które są porównywalne do przeciętnego dziennego dystansu pokonywanego przez typowego kierowcę (50 km) - tłumaczy. 

Miasta przyszłości to również lepszy transport zbiorowy. Rozwój technologii pozwoli ponadto na większy i bardziej efektywny rozwój elektromobilności w dotychczas rekomendowanym transporcie zbiorowym. - Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że firmy produkujące tramwaje i lokomotywy również pracują nad poprawą efektywności maszyn, często sięgając po nowinki technologiczne z sektora EnergyTech - zauważa Kuba Dudek.