Jak żyć dłużej. Dziewięć porad na podstawie rozmów z wieloma 100-latkami

Jak żyć dłużej. Dziewięć porad na podstawie rozmów z wieloma 100-latkami
"Na podstawie moich wywiadów z 263 osobami w wieku 100 lat lub starszymi odkryłem, że mistrzowie długowieczności na świecie kierują się tym, co nazywam mocą dziewięciu" - mówi Buettner.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dan Buettner to odkrywca, badacz długowieczności, członek National Geographic oraz wielokrotnie nagradzany dziennikarz i producent. Jest autorem bestsellerów "The Blue Zones: Lessons for Living Longer from the People Who’ve Lived the Longest" oraz "The Blue Zones Solution: Eating and Living Like the World’s Healthiest People". Rozmawiał z 263 osobami, które są najdłużej żyjącymi na świecie. I zdecydowana większość przestrzega tych 9 "niepodważalnych" zasad dla długiego, szczęśliwego i zdrowego życia.

Jak żyć dłużej. Dziewięć zasad

1. Naturalny ruch

Najdłużej żyjący ludzie na świecie nie podnoszą ciężarów, nie biegają maratonów ani nie zapisują się na siłownię. Zamiast tego żyją w środowiskach, które stale zachęcają ich do ruchu.

Zajmują się ogrodnictwem i nie mają mechanicznych udogodnień do prac domowych i ogrodowych. Każda podróż do pracy, do domu przyjaciela lub do kościoła zaczyna się od radosnego spaceru. Krótko mówiąc, mają dużo ruchu.

2. Cel

Okinawczycy w Japonii nazywają to "ikigai", a Nicoyanie w Kostaryce "plan de vida". Oba terminy tłumaczą się jako "powód, dla którego wstaję rano".

Mieszkańcy każdej odwiedzonej przez autora Strefy Błękitnej (The Blue Zones) mieli coś, dla czego żyli, coś więcej, niż tylko pracę. Badania nawet pokazują, że zrozumienie swojego celu może dodać do siedmiu lat do twojego życia.

3. Zmniejszenie tempa

Nawet ludzie ze Stref Błękitnych doświadczają stresu, który może prowadzić do przewlekłego zapalenia i wiąże się z każdą główną chorobą związaną z wiekiem.

Ale mają rutyny, które pozwalają im pozbyć się stresu: Okinawczycy codziennie przez chwilę wspominają swoich przodków, adwentyści się modlą, Ikaryjczycy drzemią, a Sardyńczycy mają happy hour.

4. Zasada 80%

"Hara hachi bu" — 2500-letni konfucjański mantr przed posiłkami na Okinawie — przypomina ludziom, aby przestali jeść, gdy ich żołądki są w 80% pełne.

Ludzie ze Stref Błękitnych jedzą swój najmniejszy posiłek późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem i nie jedzą nic więcej przez resztę dnia.

5. Skłonność do roślin

Fasola, w tym bób, czarna, sojowa i soczewica, stanowi podstawę większości diet Stref Błękitnych.

Mięso jest spożywane średnio tylko pięć razy w miesiącu, w porcjach trzech do czterech uncji, co odpowiada wielkości talii kart.

6. Wino o 17:00

Ludzie ze Stref Błękitnych, nawet niektórzy adwentyści, piją umiarkowanie i regularnie alkohol. Umiarkowani pijący żyją dłużej niż abstynenci.

Sztuczka polega na piciu od jednej do dwóch lampek dziennie ze znajomymi i/lub z jedzeniem. I nie, nie możesz odkładać tego przez cały tydzień i wypić 14 drinków w sobotę.

7. Przynależność

Wszyscy poza pięcioma z 263 rozmówców, którzy dożyli setki, należeli do wspólnoty opartej na wierze.

Wydaje się, że wyznanie nie ma znaczenia. Badania pokazują, że uczestnictwo w usługach opartych na wierze cztery razy w miesiącu może zwiększyć oczekiwaną długość życia o cztery do czternastu lat.

8. Stawianie bliskich na pierwszym miejscu

Stulatkowie ze Stref Błękitnych trzymają starzejących się rodziców i dziadków w pobliżu lub w domu, co badania pokazują, że może obniżyć wskaźniki chorób i śmiertelności ich dzieci.

Zobowiązują się do życia z partnerem (to może dodać do trzech lat do oczekiwanej długości życia), a swoim dzieciom dają dużo czasu i miłości (to sprawia, że dzieci są bardziej skłonne do opieki, gdy nadejdzie odpowiedni czas).

9. Znalezienie odpowiedniego plemienia

Najdłużej żyjący ludzie na świecie wybierają lub urodzili się w kręgach społecznych, które wspierają zdrowe zachowania.

Okinawczycy tworzą "moai" - grupy pięciu przyjaciół, którzy zobowiązują się do siebie na całe życie. Badania pokazują, że palenie, otyłość, szczęście, a nawet samotność są zaraźliwe. W przeciwieństwie do tego sieci społeczne długo żyjących ludzi korzystnie kształtują ich zachowania zdrowotne.

Oczywiście przestrzeganie tych zasad nie gwarantuje, że dożyjesz 100 lat, ale masz doskonałe szanse na dodanie więcej szczęśliwych lat do swojego życia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ