Jak rozliczyć PIT: online przez program komercyjny lub rządowy czy ePIT?

Jak rozliczyć PIT: online przez program komercyjny lub rządowy czy ePIT?
Nadchodzi czas rozliczania podatkowych zeznań rocznych. Pracodawcy mają czas do końca lutego, by wysłać informację o odprowadzonych podatkach do swoich pracowników. Później nadejdzie czas działania dla pracowników. Które narzędzie wybrać przy rozliczeniu PIT-u? Program komercyjny, rządowy czy system ePIT?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wybór przy rozliczeniu podatku dochodowego za pośrednictwem programu komercyjnego lub rządowego wydaje się prosty ze wskazaniem na zaufanie wobec platform rządowych, jako z założenia zapewniających narzędzie wielokrotnie sprawdzone i przede wszystkim aktualizowane z bieżącym stanem prawnym, co jest tym istotniejsze w realiach nowelizacji ustaw podatkowych. Założenia te oczywiście są jak najbardziej słuszne, lecz posiadają pewne ograniczenia.

Jak korzystać z ePIT?

1. Korzystając z usługi ePIT weszliśmy na stronę: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ wybierając zgodnie z instrukcją portalu rządowego kafel e-Urząd skarbowy,

2. Otrzymaliśmy trzy możliwe sposoby logowania:

  • Login.gov.pl,
  • Aplikacja mObywatel,
  • Twoje dane kontaktowe.

3. Wybraliśmy profil zaufany, jako narzędzie wielokrotnie sprawdzone i faktycznie powoli obrastające w zaufanie.

4. Następnie zalogowaliśmy się i pierwszą informacją którą otrzymaliśmy było: „Usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.”

5. Cóż, widać, że z jakichś przyczyn dochody powinny być nadal wykluczone z dobrodziejstwa korzystania z jednolitego systemu rządowo-skarbowego, a uzyskujący takie dochody wykluczeni z systemu.

6. Spróbowaliśmy zatem przygotować deklarację na podstawie posiadanych danych jako czerpiący dochody spoza w/w wykluczonych źródeł. I co dalej? Otrzymaliśmy komunikat:

Uwaga: Przygotowane dla Ciebie zeznanie podatkowe za 2022 r. udostępnimy w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego 2023 r.

 

Czyli na podstawie obecnie posiadanych informacji nie mamy możliwości złożenia, lub zapisania w systemie. Na tym nasza przygoda z systemem e-PIT zakończyła się…

 

W zakresie programów komercyjnych nie chcemy wskazywać konkretnie żadnego, by nie zostać posądzonym o kryptoreklamę, jednak w większości oferowanych narzędzi w/w problemów nie ma, chyba że są one „nakładką” do systemu rządowego, lub co gorsza oferują jakże popularny sposób wymuszenia usługi, tj. pełną, albo nawet standardową funkcjonalność dopiero po wypełnieniu całości deklaracji. Tego typu praktyki pozornej bezpłatności oczywiście po dzień dzisiejszy nie znikły z rynku. Problemem z programami komercyjnymi jest rzecz jasna, nie tyle reklama oferowania w trakcie sporządzania dokumentów, ale często występujący szereg klauzul i zgód komercyjnych o charakterze regulaminowym i przymusowym. W zakresie programów komercyjnych problemem była i pozostała obawa co do bezpieczeństwa naszych danych, danych które umożliwiają naszą identyfikację np. na w/w systemach rządowych.

 

Stąd nie sposób nie wyciągnąć wniosku, iż przy wyborze programu komercyjnego powinniśmy przyłożyć tym większą wagę do dostawcy oprogramowania i jego obecności na rynku, niż przy wyborze oprogramowania użytkowego.

 

--

W Polsce podatki dochodowe od osób fizycznych są rozliczane na podstawie deklaracji podatkowej, którą należy złożyć do urzędu skarbowego w określonym terminie. Osoby fizyczne, które osiągnęły dochód w poprzednim roku kalendarzowym, są zobowiązane do składania deklaracji podatkowej. Dochód taki może pochodzić z różnych źródeł, takich jak wynagrodzenie z pracy, odsetki bankowe, czy dochody z najmu. Informacje o tych dochodach należy zgłosić w deklaracji podatkowej, a następnie zapłacić od nich należny podatek. Obecnie istnieje możliwość składania deklaracji przez internet, za pośrednictwem platformy e-Deklaracje.

 

 

--

Formularz PIT-37 jest jednym z rodzajów deklaracji podatkowej, przeznaczonym dla osób fizycznych, które osiągnęły dochód z różnych źródeł. Aby wypełnić formularz PIT-37, należy w pierwszej kolejności zebrać wszystkie dokumenty potwierdzające osiągnięty dochód, takie jak: potwierdzenie odbioru wynagrodzenia, odcinki renty, potwierdzenie odbioru zasiłku czy PIT-11 od dostawców usług.

Następnie, trzeba wypełnić poszczególne sekcje formularza, takie jak dane osobowe, informacje o dochodach, informacje o składkach i odliczeniach oraz dane dotyczące majątku i zobowiązań. Istnieje możliwość skorzystania z programów do wypełniania formularzy podatkowych, które automatycznie przeprowadzą przez proces wypełniania i wystawią stosowne zaświadczenie.

Formularz należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia danego roku. Obecnie istnieje możliwość złożenie deklaracji przez internet, na platformie e-Deklaracje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ