Jack Ma rezygnuje z planów sprzedaży akcji Alibaba
Jack Ma odłożył plany sprzedaży akcji Alibaba o wartości setek milionów dolarów po tym, jak akcje chińskiego giganta technologicznego gwałtownie spadły w zeszłym tygodniu. Dwa dokumenty regulacyjne z zeszłego czwartku ujawniły, że Ma planował sprzedaż 10 milionów akcji, wartych niemal 871 milionów dolarów.
Ze względu na spadek ceny akcji firmy poniżej oczekiwań miliardera, nie sprzedał "ani jednej akcji" – według środowego posta Jane Jiang Fang, dyrektora ds. personelu w Alibaba. Do notatki, która trafiła na wewnętrzne fora firmy, dotarł CNN.
Sprzedaż miała początkowo odbyć się w ten wtorek poprzez JC Properties i JSP Investment, dwa podmioty powiązane z Ma i jego fundacją filantropijną. Plany zostały jednak odłożone w czasie.
Alibaba straciła na kursie
Ujawnienie planowanej sprzedaży miało miejsce tego samego dnia, kiedy Alibaba ogłosiło wyniki finansowe za trzeci kwartał. Wówczas spółka podała, że zrezygnuje z planów wydzielenia swojego oddziału zajmującego się chmurą obliczeniową, częściowo z powodu niepewności spowodowanych kontrolami USA nad eksportem chipów do Chin.
Akcje Alibaba spadły o 9% w Nowym Jorku w czwartek i niemal 10% w Hongkongu w piątek, obniżając wartość rynkową firmy o około 20 miliardów dolarów.
Jiang powiedziała, że fakt, iż obie wiadomości pojawiły się w tym samym czasie, był tylko "zbiegiem okoliczności".
Wiadomość o sprzedaży wywołała plotki, że Ma stracił zaufanie do firmy, ale Jiang przekonywała pracowników, aby odrzucili takie spekulacje. Powiedziała, że transakcje były częścią długoterminowego planu opracowanego w sierpniu, który pozwoliłby biuru Ma inwestować w technologię rolniczą i projekty dobrobytu zarówno w Chinach, jak i za granicą.
Ma uważa teraz, że cena akcji firmy "jest obecnie znacząco niższa niż rzeczywista wartość Alibaby i nie zamierza ich sprzedawać".
Ma założył firmę Alibaba w 1999 roku. Zrezygnował z funkcji prezesa firmy w 2019 roku, około roku przed tym, jak wpadł w tarapaty z chińskimi władzami za krytykowanie chińskich regulatorów finansowych i banków. Od tego czasu przedsiębiorca utrzymywał stosunkowo niski profil, pozostając akcjonariuszem Alibaba.