IBM przedstawia komputer mainframe z16. Zapewni kwantowe szyfrowanie danych

IBM przedstawia nowe komputery mainframe / Fot. Ma
IBM przedstawia nowe komputery mainframe / Fot. Materiały producenta
Nowe komputery typu mainframe z serii IBM z16 będą wykorzystywać kwantowe szyfrowanie danych. Zapewnią też funkcje, które - jak twierdzi IBM - już teraz pozwalają firmom zaoszczędzać miliony dolarów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Komputer mainframe z16 jest wyposażony w pierwszy bezpieczny kwantowy system cybersecurity. Opiera się na kryptografii kratowej (ang. lattice-based cryptography), wykorzystując przy tym połączenie bezpiecznego rozruchu, co zapobiega wstrzykiwaniu złośliwego oprogramowania malware w fazie uruchamiania. Do tego uniemożliwia przeprowadzanie ataków typu "brute-force decryption", czyli deszyfrowania "na siłę" najbardziej wrażliwych danych. 

Sprawdź: Flipper

Jak przekonuje Anne Dames, zajmująca stanowisko distinguished engineer w IBM, wystarczająco wydajny komputer kwantowy skutecznie zmniejsza - nawet o połowę - siłę szyfrowania. Oznacza to, że plik zaszyfrowany metodą gorszą niż standard AES-256 będzie prawdopodobnie podatny na cyberataki kwantowe. 

Przyjmuje się, że szyfrowanie w standardzie AES-128 jest odporne na ataki brute-force, chcące złamać szyfrowanie, ale Dames przekonuje, że jeśli ta siła zostanie zmniejszona o połowę, AES-128 może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem i hakerzy mogą je złamać. Specjalistka dodaje, że już teraz IBM zauważa cyberataki oparte na kwantach w prawdziwym świecie, realizowanych w formie kampanii "zbierz teraz, odszyfruj później" (harvest now, decrypt later). To ciągle wczesny etap, niemniej IBM już teraz próbuje przygotowywać organizacje na ataki kwantowe. 

Firma informuje, że klienci powinni rozważyć zainwestowanie w nową technologię już teraz, aby uniknąć prób wyłudzeń i utraty własności intelektualnej w przyszłości, jeśli padną ofiarą ataku "zbierz teraz...". Komputery mainframe z16 umożliwiają m.in. skuteczne szyfrowanie większej ilości danych bez nadmiernego obciążania zasobów. 

IBM: mainframe z16 to game-changer

IBM przekonuje, że najnowsze komputery znacznie odmieniają rynek i są przełomowe. Podaje przykład, że w modelach z14 mieliśmy akcelerator silnika kryptograficznego bezpośrednio na mikroprocesorze, co znacznie usprawniło pracę dla klientów. Teraz, przy okazji z16, IBM wprowadza jeszcze akcelerator sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia się (deep learning) do mikroprocesura Telum. Cel jest prosty: lepsza wydajność AI i deep learningu na większą skalę, a przy tym znacznie niższe opóźnienia pracy. 

Zobacz: Kanpka Drwala

IBM uważa, że takie komputery będą bardzo korzystne dla branży, szczególnie w sektorze usług finansowych. Zajmują się m.in. wykrywaniem oszustw w czasie rzeczywistym. 

Ponadto akcelerator AI na chipie (on-chip AI) pozwala np. bankom na zwiększanie dokładności wykrywania oszustw podczas wykonywania operacji takich jak autoryzacja kart kredytowych. Możliwe jest dokładne przeprowadzanie kontroli pod  kątem oszustw, z mniejszymi opóźnieniami niż wcześniej. To z kolei prowadzi do oszczędności w wysokości milionów dolarów rocznie, bo udaje się zapobiegać oszustwom. 

Mainframe z16 przetwarza nawet 300 mld żądań wnioskowania dziennie, z opóźnieniem 1 ms. W przeszłości opóźnienie to wynosiło ok. 80 ms, więc różnica jest ogromna. 

Inne zastosowania sprzętu z16 obejmują szybsze zatwierdzanie pożyczek, rozliczanie transakcji i sfederowane uczenie się (rozproszone uczenie maszynowe) w handlu detalicznym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ