Hackathon dla miast - programiści pomogą samorządom w walce ze skutkami COVID-19
Fot. Pixabay.comCzasy pandemii przysporzyły miastom kolejnych wyzwań – w edukacji, służbie zdrowia, inwestycjach, handlu, działalności lokalnych przedsiębiorców i funkcjonowaniu urzędów. Hackathon dla Miast, organizowany przez GovTech Polska i PFR (PFR dla Miast), to kolejne wydarzenie w ramach cyklu cyfrowych inicjatyw - GovTech Festival, w którym samorządowcy mogą skorzystać z doświadczenia polskich twórców innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Jestem przekonana, że dzięki połączeniu kreatywności uczestników hackathonu oraz wiedzy i doświadczenia przedstawicieli miast powstaną rozwiązania, które będą mogły służyć także innym wspólnotom z całej Polski - mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
Do 3 listopada miasta liczące od 20 do 100 tys. mieszkańców mogą zgłaszać do hackathonu wyzwania, w jednym z czterech obszarów tematycznych:
- Bezpieczeństwo i zdrowie
- Ekologia i jakość życia
- Zarządzanie miastem
- Edukacja
Spośród wysłanych propozycji wyłonione zostaną samorządy z najciekawszymi zgłoszeniami, które zostaną partnerami hackathonu. Zespoły programistów, biorące udział w wydarzeniu, będą miały 48 godzin na zaproponowanie rozwiązań technologicznych dla wybranego wyzwania. Dla samorządów to szansa na przetestowanie nowych rozwiązań i ich potencjalne wdrożenie.
Zespoły z całej Polski, które chcą zmierzyć się z prawdziwymi wyzwaniami zgłoszonymi przez miasta, mogą aplikować do Hackathonu do 15 listopada poprzez wypełnienie formularza na stronie projektu. Zakwalifikowane zespoły pomiędzy 20-22 listopada wezmą udział w 48-godzinnym maratonie programowania, który odbędzie się w formule online. Każdy zespół będzie pracował pod opieką doświadczonych mentorów, wśród których znajdą się przedstawiciele miast, specjaliści od zarządzania projektami i doświadczeni programiści. Na zakończenie odbędzie się prezentacja projektów, które będą oceniane przez samorządowców oraz ekspertów. Wyłonione zostaną cztery zwycięskie zespoły, które za rozwiązanie miejskich wyzwań otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł oraz dodatkowe wsparcie merytoryczne w przetestowaniu pomysłu.