Uważajmy, żeby nie przegrzać gospodarki. Relacja z otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego 2021

Paweł Borys, prezes PFR i Grzegorz Sadowski, My Co
Paweł Borys, prezes PFR i Grzegorz Sadowski, My Company Polska
Choć wskaźniki gospodarcze są obiecujące, musimy uważać, żeby nie przegrzać gospodarki - powiedział podczas wystąpienia otwierającego EKF 2021 Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Głos zabrał również Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W książce "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym" Daniela Kahnemana jest opisany eksperyment goryla. Dwie grupy ludzi miały za zadanie liczyć punkty i podania podczas meczu koszykówki. Nagle podczas spotkania na parkiet wbiegła osoba przebrana za goryla, która nie została dostrzeżona przez większość liczących. - To pokazuje jak często - koncentrując się na innych obowiązkach - nie dostrzegamy istotnych trendów - stwierdził Paweł Borys. 

Prezes Zarządu PFR zauważył, że na początku pandemii największym problemem był brak instrumentów prawnych i gospodarczych, dzięki którym można było przeciwdziałać skutkom kryzysu. Tego typu rozwiązania wprowadzano bardzo szybko, w większości specustawami. - Wartość tarcz antykryzysowych przekroczyła 200 mld zł. Działania były adekwatne i przyniosły dobry skutek - ocenił Borys.

Nietypowe zjawiska

Opowiadając o perspektywach gospodarczych, Paweł Borys wskazał kilka nietypowych zjawisk, które w ostatnich miesiącach znacząco wpłynęły na rodzimą gospodarkę. Przede wszystkim inaczej zachowali się konsumenci - podczas kryzysów konsumpcja zawsze była czynnikiem stabilizującym gospodarkę, tym razem było inaczej. Ponadto poszczególne sektory rozwijały się w różnym tempie - o ile e-commerce osiągnął rekordowe wzrosty, o tyle np. branża turystyczna mierzyła się z największym kryzysem w historii. - Szybkość odbicia w poszczególnych krajach będzie zależał od poziomu zaszczepień. A tym z bywa różnie - powiedział Paweł Borys.

Wyzwania

Podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego rozmawiano również o wyzwaniach związanymi z pewnymi zauważalnymi megatrendami. Do takich zjawisk należy wszystko to, co dzieje się wokół kryptowalut oraz rynku pracy. W potocznej opinii brakuje rąk do pracy, tymczasem - jak zauważył Paweł Borys - to źle postawiona teza, ponieważ zasoby są znaczące, problem jest jednak z właściwym ich zaktywizowaniem. 

- Mamy przed sobą ciekawe lata, wzmacniajmy fundamenty, nie traćmy z oczu ważnych zjawisk. Mam nadzieję, że tak duży kryzys już nigdy nie się nie powtórzy - podsumował prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ