Zdążyć przed zmianą przepisów
Fot. ShutterstockDuża nowelizacja ustaw podatkowych została już przyjęta przez Sejm i zaakceptowana przez Senat. Gdy powstawał ten artykuł, czekała tylko na podpis prezydenta. Nic nie wskazywało, że nie będzie ogłoszona w Dzienniku Ustaw do końca listopada. Przekroczenie tej daty oznaczałoby, że nie zacznie obowiązywać od 2019 r.
Warto zaznaczyć, że wbrew wielu medialnym przekazom, te zmiany w przepisach nie dotyczą wyłącznie leasingu, ale również innych form finansowania. – Limitowanie rat zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu dotyczy zarówno leasingu operacyjnego, jak i wynajmu długo-, średnio- i krótkoterminowego. W przypadku zakupów za gotówkę czy na kredyt analogicznemu limitowaniu podlegają odpisy amortyzacyjne. Zatem wszystkie te formy użytkowania samochodów mają te same ograniczenia, a więc także te same warunki działania – tłumaczy Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.
Na czym polegają nowe zasady
Losy tych przepisów powinni bacznie śledzić wszyscy przedsiębiorcy. Nowe zasady finansowania auta w firmie wpłyną jednak przede wszystkim na pojazdy o wartości początkowej powyżej 150 tys. zł (lub 225 tys. zł w przypadku elektrycznych). – Obecnie takiego limitu dla leasingu nie ma. Powyższe oznacza, że od 2019 r. realne obciążenia podatkowe z tytułu leasingu drogiego auta wzrosną – tłumaczy Magdalena Jaworska, starszy menedżer w Crido.
Limit dla amortyzacji pojazdów obowiązywał od...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 12/2018 (39) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.