Euro wzrasta do 1,10 dolara po raz pierwszy od sierpnia
Euro ma za sobą czwartą, kolejną sesję wzrostów. Jednocześnie rynki zakładają, że Rezerwa Federalna zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych i dolar zaczął się osłabiać.
Po zbliżeniu się do parytetu z dolarem na początku października, euro odbiło się od swojego dołka. Analitycy walutowi z ING Banku, JPMorgan Chase & Co. i Societe Generale SA ostrzegają jednak, że jest jeszcze za wcześnie, aby obstawiać trwałe osłabienie dolara, a euro pozostaje podatne na utratę swoich ostatnich zysków.
Dyskusja na temat stóp procentowych i słabości dolara jest aktualna, a rynki wyceniają, że Fed i Europejski Bank Centralny obniżą stopy procentowe o około pełny punkt procentowy w przyszłym roku.
Gubernator Fed, Christopher Waller, powiedział we wtorek, że jest "coraz bardziej przekonany", że polityka stóp procentowych Fed jest wystarczająco wysoka, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu banku centralnego na poziomie 2%. Daje to nowy impuls do obniżenia rentowności obligacji skarbowych i dolara.
Wzorce sezonowe również sugerują, że zazwyczaj przed końcem roku dolar słabnie. Od 2005 roku indeks dolara Bloomberga stracił średnio 0,4% w grudniu. Spadek stał się bardziej wyraźny w ciągu ostatniej dekady, a waluta traciła średnio 0,6%, czyniąc ostatni miesiąc najgorszym w roku.
Z kolei Kit Juckes, główny strateg ds. walut zagranicznych w Societe Generale w Londynie, powiedział, że nie będzie zaskoczony, jeśli euro spadnie z powrotem do 1,0950, zauważając, że ruch euro względem dolara był również wspomagany przez przepływy miesięczne.
Kurs euro z 29 listopada 2023
Obecnie, 29 listopada, za euro zapłacimy w Polsce 4,32 zł. Jeśli zaś chodzi o dolara, kurs wynosi 3,93 zł.