Do 30 000 PLN na cyfryzację firmy (MMŚP) z projektu Banku Światowego DIGITRANS
Jak wynika z badania ZPP „Cyfryzacja sektora MŚP w Polsce”, najczęściej wskazywaną barierą we wdrażaniu rozwiązań cyfrowych są zbyt wysokie koszty wdrożenia (46%). To przekłada się na deklaracje, że prawie 1/3 firm z sektora MŚP nie wykorzystuje żadnych narzędzi cyfrowych. Mają one teraz szansę skorzystać z programu Banku Światowego DIGITRANS, którego celem jest podniesienie poziomu cyfryzacji w firmach z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
DIGITRANS nakierowany jest zarówno na usuwanie luki w obszarze technologicznym, jak i na zmianę podejścia do zarządzania firmą w procesie transformacji cyfrowej. Pilotaż skierowany jest do firm o niezaawansowanym poziomie cyfryzacji, zatrudniających od 5 do 35 osób, działających na rynku co najmniej 12 miesięcy. Projekt obejmuje trzy województwa: mazowieckie, warmińsko-mazurskie i małopolskie.
– Po pierwszych tygodniach naboru widzimy, że program cieszy się szczególnym zainteresowaniem właścicieli firm usługowych, w tych świadczących usługi w modelu B2B. Poszukują oni możliwości dofinansowania cyfrowych narzędzi, np. do usprawnienia procesów zarządczych, marketingowych czy sprzedażowych. Przedsiębiorcy zgłaszający się do DIGITRANS doceniają też to, że w ramach części doradczo-szkoleniowej otrzymają wskazówki, jakie konkretne działania powinni podjąć, aby rekomendowana im zmiana zwiększyła efektywność ich działalności, przyniosła realne oszczędności lub dodatkowe przychody. Jako KPI skupiamy się na współpracy z firmami, słuchaniu, doradzaniu i projektowaniu rozwiązań dopasowanych do indywidulanych potrzeb firm – komentuje Edyta Zalewska, manager, odpowiedzialna za realizację DIGITRANS Poland w ramach KPI.
Co otrzymają przedsiębiorcy w ramach DIGITRANS?
Część z nich otrzyma wyłącznie dotację finansową na koszty subskrypcji lub licencji na cyfrowe narzędzia biznesowe w wysokości do 8 000 zł netto. Część firm otrzyma, obok grantu finansowego, pulę 40 godzin tzw. pomocy technicznej. Doradcy ds. technologii i zarządzania pomogą im w zidentyfikowaniu potrzeb oraz wyborze cyfrowego narzędzia wspierającego biznes. Przeprowadzą też kilka sesji doradczych i szkoleniowych, które pomogą firmom w przeprowadzeniu zmiany na poziomie zarządczym. Trzecia grupa firm otrzyma ocenę swojego poziomu cyfryzacji na tle konkurencji.
Od czego zacząć?
W pierwszym kroku wystarczy zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie www.digitranspoland.com i wypełnić prosty formularz aplikacyjny. Wypełnienie i wysłanie aplikacji trwa 8-10 minut. Następnie Bank Światowy skontaktuje się z wybranymi firmami, którym zaproponuje udział w programie.
Liderem projektu jest KPI. Partnerami projektu są: Crido, Intel Technology Poland sp. z o.o., Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Projekt DIGITRANS jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej.