Deutsche Bank: nadal recesja, ale dzięki AI nie będzie tak źle

Deutsche Bank: nadal recesja, ale dzięki AI nie będzie tak źle
Dzięki postępowi w AI "średnioterminowa przyszłość wygląda obiecująco" i "tak dobrych prognoz nie było od dawna" – podaje Deutsche Bank.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W kwietniu 2022 roku, gdy wojna na Ukrainie była na wczesnym etapie, a inflacja osiągnęła poziom najwyższy od prawie czterech dekad, Deutsche Bank stał się pierwszym dużym bankiem inwestycyjnym, przewidującym recesję w USA. Główny ekonomista ponad 150-letniej niemieckiej instytucji, David Folkerts-Landau, argumentował, że wzrost inflacji ostatecznie zmusi Rezerwę Federalną do szybkiego podnoszenia stóp procentowych. To miało wywołać "łagodną" recesję pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku.

Folkerts-Landau miał wątpliwości co do "łagodności" tej prognozy w kolejnych miesiącach. Obawiał się, że USA mogą doświadczyć bardziej "poważnej" recesji, gdy Fed zmaga się z kontrolowaniem inflacji, ale ostatecznie powrócił do swojej pierwotnej prognozy, opartej na słowie "łagodna".

Wielu ekonomistów z Wall Street stało się bardziej optymistycznych w ciągu ostatniego roku, twierdząc, że gospodarka doświadczy miękkiego lądowania, w którym podwyżki stóp procentowych oswoją inflację bez niszczenia miejsc pracy. Folkerts-Landau i jego koledzy z Deutsche Banku pozostają jednak zaniepokojeni.

"Nasza narracja nadal się utrzymuje"

"W ciągu ostatnich dwóch do trzech lat mieliśmy dość spójną narrację makroekonomiczną, traktując to jako klasyczny cykl boom-bust, prowadzony przez politykę, który zakończy się recesją w USA pod koniec 2023 roku" – napisał w poniedziałkowym raporcie wspomniany ekonomista wraz z Jimem Reidem, szefem globalnej ekonomii i badań w Deutsche Banku. "Uważamy, że nasza narracja nadal się utrzymuje" - dodali, argumentując, że łagodna recesja już się materializuje.

Folkerts-Landau i Reid uważają, że gospodarka USA została obciążona latami inflacji i rosnących stóp procentowych, i ostatecznie załamie się mimo bardziej pozytywnych ostatnich danych ekonomicznych, w tym lepszych niż oczekiwano danych PKB za trzeci kwartał i kilku obiecujących raportów o inflacji.

"Polityka monetarna słynie z opóźnień, które są wysoce niepewne w swoim czasie i wpływie. Łagodna recesja nastąpi najpóźniej na początku 2024 roku" – twierdzą ekonomiści.

Eksperci tłumaczą też, że patrząc wstecz na 13 cykli podwyżek Fed od lat 50., tylko jeden przekształcił się w recesję w ciągu 18 miesięcy od rozpoczęcia podwyżek. Kolejnych sześć przekształciło się między 19 a 28 miesiącem, co jest okresem, w który weszliśmy w zeszłym miesiącu.

Następne dwa do trzech kwartałów mają być okresem szczytowego ryzyka recesji na podstawie dowodów historycznych. "Już teraz widzimy wyraźne oznaki osłabienia w danych" – napisali, wskazując na fakt, że stopa bezrobocia jest obecnie na najwyższym poziomie od stycznia 2022 roku (chociaż wynosi zaledwie 3,9%), a zaległości w płatnościach kartami kredytowymi osiągnęły najwyższy poziom od 12 lat.

Przełom w połowie 2024 roku — i wsparcie AI

Dobra wiadomość jest taka, że Deutsche Bank spodziewa się przełomu w gospodarce w połowie roku.

Folkerts-Landau i Reid wierzą, że urzędnicy Fed zaczną obniżać stopy procentowe w przyszłym roku, po tym jak gospodarka USA wpadnie w recesję, a inflacja zmaleje do celu ok. 2%. Powinno to umożliwić gospodarce powolne odzyskanie równowagi.

Zespół ds. badań nad akcjami w Deutsche Banku uważa, że obniżki stóp również pomogą akcjom wzrosnąć o 11% do nowego, rekordowego poziomu w przyszłym roku.

W średnim okresie Folkerts-Landau i Reid są również bardziej optymistyczni. Pomimo zagrożenia wojną lub sankcjami wśród rosnących napięć geopolitycznych, sztuczna inteligencja prawdopodobnie szybko zwiększy produktywność i pomoże gospodarce prosperować.

"Chociaż nasze prognozy ekonomiczne dla rynków rozwiniętych sugerują co najwyżej trzeźwą perspektywę, w ciągu najbliższych 12 miesięcy możemy zobaczyć więcej dowodów na to, że AI zrewolucjonizuje wzrost produktywności w późniejszej części tej dekady" - napisali ekonomiści. "Dlatego średnioterminowa przyszłość wygląda obiecująco".

Ekspersci uważają, że trudno jest określić skalę wzrostu produktywności, jaki może przynieść AI, ale oczekują "znaczącego wzrostu". Dowody są po ich stronie. Dane z firmy doradczej McKinsey pokazują, że technologie generatywne AI, od ChatGPT do DALL-E, mogą umożliwić globalne zyski produktywności na poziomie od 2,6 do 4,4 biliona dolarów rocznie. To potencjalnie więcej niż PKB Wielkiej Brytanii w 2022 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ