Prawie 500 firm stara się w BGK o dotacje na innowacje technologiczne
SHUTTERSTOCKŁączna wartość projektów inwestycyjnych będących przedmiotem wnioskowanych dotacji to 3,7 mld zł. Najwięcej innowacji miałoby być wdrażanych na Podkarpaciu (12 proc.), w Małopolsce i na Mazowszu (po 10 proc.), Śląsku i Pomorzu (po 9 proc.). Najmniej innowacji pojawiłoby się w woj. lubuskim (1 proc.), opolskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim (po 3 proc.). Spośród firm zainteresowanych dofinansowaniem nieco ponad połowę stanowią firmy średnie (51 proc.), małe to 36 proc., a mikrofirmy to 13 proc.
– O przyznaniu dofinansowania zadecyduje przede wszystkim ocena jakości projektów przeprowadzona przez ekspertów branżowych wyłonionych w naborze zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju, a dotację otrzymają najwyżej punktowane inwestycje – przypomina Anna Gajewska, dyrektor Departamentu Programów Europejskich BGK. Ocena 494 projektów powinna zakończyć się w drugim kwartale tego roku.
„Kredyt na innowacje technologiczne” to nowe wcielenie znanego przedsiębiorcom „Kredytu technologicznego”, z którego w poprzedniej perspektywie finansowej skorzystało 600 firm. Nowy program będzie jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora MSP – w obecnym rozdaniu środków unijnych do przedsiębiorców trafi łącznie 422 mln euro.