Aktorka z "Bridgertonów" będzie inwestować w startupy. Właśnie wsparła londyński fundusz
Charithra Chandran (Zdjęcie: Twitter/@chaoticguitar)Charithra Chandran zyskała sławę dzięki roli Edwiny Sharmy w drugim sezonie "Bridgerton" w produkcji Netflixa. Jest córką indyjskich lekarzy-imigrantów i mieszka w Oxfordzie. Ukończyła filozofię, politykę i ekonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Pracowała z New Policy Institute (NPI), a w 2018 r. odbyła również staż w Boston Consulting Group (BCG).
25 mln dolarów dla startupów
Założycielka i partner zarządzająca Rupa Popat zamknąła pierwszy fundusz Arāya Ventures z planem zainwestowania 25 milionów dolarów za pośrednictwem modelu opartego na społeczności. Chce, aby fundusz był „inwestorem o największej wartości dodanej”.
Popat od wielu lat związania jest z inwestycjami. Po ukończeniu Uniwersytetu w Manchesterze, rozpoczęła karierę na rynkach kapitałowych. W 2014 roku założyła FUTR Group, globalną platformę łączącą firmy z innowacjami w technologiach i badaniach. Była doradcą zarządu w Pink Salt Ventures i Concept Ventures, członkinią zarządu w Young Presidents Organisation (YPO) oraz inwestowała i wspierała kobiety founderki.
Rupa dokonała już 30 inwestycji angel w Wielkiej Brytanii i na arenie międzynarodowej. Koncentruje się na wpływie społecznym, zrównoważonym rozwoju, FinTechu, HealthTechu, Consumer i Saas. Zainwestowała między innymi w The Lowdown, Your Juno, Jude i Sojo. Do tej pory ma na koncie jeden exit z Atai Life Sciences.
Model inwestowania
Arāya Super Angel Fund to fundusz zasilany przez społeczność 80 inwestorów, która w ciągu najbliższych czterech lat zainwestuje w maksymalnie 60 founderów na etapie pre-seed i seed w dziedzinach: technologie medyczne, fintech, klimat, handel i praca. Startupy otrzymają tickety w wysokości od 200 tys. do 550 tys. dolarów.
Fundusz korzysta z elastycznej struktury hybrydowej, która obejmuje zarówno inwestycje EIS (Enterprise Investment Scheme (EIS) – alternatywa dla inwestowania zagranicznych środków w rozwijające się firmy w UK może. Opcja skierowana tylko do inwestorów będących na wyższych progach podatkowych. Jej zaletą jest to, że pozwala zaoszczędzić 30% podatków, które inwestor musiałby zapłacić w danym roku podatkowym), jak i pozostałe.
Arāya zainwestuje w 10 do 15 startupów rocznie, aby zwiększyć dywersyfikację i zmaksymalizować wyniki, rezerwując 25% dla założycieli, którzy już wcześniej zbudowali firmę.
Ponad 15% funduszu stanowią biura rodzinne, które inwestują bezpośrednio w serie A i B; co najmniej 65% pochodzi ze środowisk mniejszości etnicznych; 60% to obecni lub byli założyciele, a 16% pochodzi spoza Wielkiej Brytanii: USA, Bliskiego Wschodu i Indii.
Sieć anielska
Poza tym fundusz tworzy Akademię Aniołów Arāya Ventures (AVA Angels), którą do końca 2024 r. ukończy 250 aniołów-inwestorów, a do końca 2025 r. ponad 1000. Jest to również część zastrzeżonej sieci scoutów funduszu. AVA Angels zaoferuje aniołom-inwestorom możliwości współinwestowania w transakcje wspierane przez fundusz.
– To pierwszy fundusz Arāya Ventures i jestem niesamowicie dumna z tego, co jesteśmy w stanie zaoferować zarówno inwestorom, jak i startupom. Jako była założycielka, która stała się inwestorką, byłam po obu stronach stołu i wiem, że dla większości założycieli na wczesnym etapie rozwoju, chociaż kapitał jest ważny, chodzi również o dodatkową wartość i wsparcie, jakie mogą zapewnić inwestorzy. Nasze podejście jest niezwykle indywidualne i spersonalizowane, a dzięki tej unikalnej strukturze optymalizujemy nie tylko wyniki, ale także wypełniamy lukę, aby zaoferować prawdziwe wsparcie założycielom na wczesnym etapie rozwoju i zapewnić im wartość wykraczającą poza ticket – powiedziała Rupa Popat.
Ostatni moment na zgłoszenie do konkursu dla startupów Spotlight. Do wygrania 350 tys. euro
Tylko do 1 września startupy mogą zgłaszać się do konkursu Spotlight 2024 organizowanego przez How To Web. Do wygrania jest 350 000 euro fundowane przez organizatorów, Startup Wise Guys i GapMinder VC. Ponadto 3 finalistów będzie miało okazję uczestniczyć w spotkaniach z europejskimi inwestorami z funduszy takich jak: Credo Ventures, Seedcamp, Notion Capital i Techstars.