10 najbardziej szokujących prognoz na 2020 r.

fot. Adobe Stock, East News
fot. Adobe Stock, East News 29
Poniżej przedstawiamy naszą listę zaskakujących wydarzeń, które wprawdzie są mało prawdopodobne, ale gdyby się spełniły mogłyby sporo namieszać na świecie. Pamiętajcie, że po raz pierwszy przeczytaliście o nich w „My Company Polska”.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 1/2020 (52)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

1. S&P 500 zyskuje 500 punktów 

Najważniejszy indeks amerykańskiej giełdy wzrośnie do 3700 pkt, czyli jeszcze o 17,5 proc. od końca listopada, zanim hossa ostatecznie się załamie. Szacunki te wyznaczone są na podstawie analizy technicznej wykresu oraz oczekiwań, że niskie stopy procentowe wspierać będą napływ kapitału na rynki akcji.

2. USA i Chiny podpiszą umowę handlową

W roku wyborów prezydenckich Donald Trump licząc na reelekcję, postara się o czasowe zawieszenie sporu, aby otworzyć chiński rynek przed amerykańskimi farmerami. Porozumienie okaże się krótkotrwałe, po wyborach zostanie zerwane (w przypadku wygranej Trumpa).

3. Wybory w USA wygra Michael Bloomberg

Bloomberg jest liberałem, byłym burmistrzem Nowego Jorku (trzy kadencje) i założycielem agencji prasowej Bloomberg. Jego postępowe poglądy są przeciwieństwem poglądów Donalda Trumpa. Trump przegra ze względu na kolejne, coraz bardziej dotkliwe skutki zmian klimatu, którym konsekwentnie zaprzecza. Paradoksalnie, od zwycięstwa Bloomberga rozpocznie się gorszy okres dla giełd. Przyczyni się do tego wzrost podatków i inflacji.

4. Mroźna zima wywinduje ceny gazu

Wyjątkowo mroźna zima w północnej Europie i Stanach Zjednoczonych przyczyni się do wzrostu popytu na gaz i jego cenę. Okaże się to kolejnym elementem wzrostu presji inflacyjnej, do której dołączy się także wzrost cen paliw napędzany rozruchami na Bliskim Wschodzie. W drugiej połowie roku na Syberii i Alasce ropociągi ulegać będą nieustannym awariom z powodu zapadającego się gruntu, co zakłóci równowagę na światowym rynku.

5. Susza stulecia podbije ceny żywności

Po mroźnej, lecz bezśnieżnej zimie nadejdą następne pory roku – sucha wiosna i lato, co szybko odbije się – po raz kolejny – na cenach produktów rolnych. Efektom zmian klimatycznych nikt nie będzie już w stanie zaprzeczyć ani tym bardziej ich zniwelować. Kolejny składnik koszyka inflacji podbije wskaźnik.

6. Niemiecka gospodarka wpadnie w recesję

Przez lata gospodarka oparta na eksporcie i produkcji samochodów korzystała ze słabości euro. Jednak wzrost inflacji zmusi Christine Lagarde, kierującą pracami Europejskiego Banku Centralnego, do porzucenia ujemnych stóp procentowych. Pęknie bańka na rynku obligacji, koszty odsetkowe pójdą w górę i zaskoczą przedsiębiorstwa. 

7. Polski eksport rośnie

Globalny popyt na żywność i dążenie do szukania niższych kosztów okażą się impulsem do wzrostu krajowego eksportu, lecz będzie to tylko forpocztą nadchodzących kłopotów. 

8. Wysoka inflacja w Polsce

Presja inflacyjna nie ominie także nas. Zwiększone wydatki na żywność i energię spowodują, że popyt na inne usługi zaczynie spadać. Prognozy wzrostu inflacji zostaną przekroczone, ale wpływy z podatków będą niższe niż zakładane. Rząd nie będzie mógł spełnić obietnic wyborczych, a i tak będzie się (nas) zadłużał.  

9. Ruchy ekologiczne będą coraz szersze

Wobec coraz bardziej jaskrawych przykładów zmian klimatycznych, z których niwelowaniem nie poradzą sobie sztaby kryzysowe, ekolodzy zyskają coraz większy prestiż. Demonstracje proklimatyczne zamienią się w antyrządowe protesty na całym świecie.

10. Powstaną ministerstwa ochrony klimatu

Pod koniec roku rządy ugną się pod presją obywateli i powołają odrębne resorty, których zadaniem będzie opracowanie planów już nie zapobiegania, ale przygotowania na zmiany klimatu. Ekologia przestanie być modą, a stanie się doktryną.

 

My Company Polska wydanie 1/2020 (52)

Więcej możesz przeczytać w 1/2020 (52) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ