Ziobro nie odpuści przedsiębiorcom omijającym niedzielny zakaz handlu

Ziobro
Zbigniew Ziobro, fot. shutterstock.
Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę spotkało się z wieloma kontrowersjami, a wielu przedsiębiorców do dziś poszukuje sposobów na obejście go. Teraz Prokurator Generalny zamierza rozliczyć firmy, które omijały zakaz, a sąd nie dopatrzył się w ich działaniu niczego nielegalnego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wniósł kasacje od trzech prawomocnych wyroków, które uniewinniały przedsiębiorców otwierających swoje sklepy w niedziele z zakazem handlu. Wyroki te dotyczyły firm z południa Polski, w tym supermarketów spożywczych oraz sklepów alkoholowych działających pod znanymi szyldami.

Zaskarżenie zgodne z prawem

Analiza wskazuje, że wniesienie nadzwyczajnego środka zaskarżenia jest w pełni uzasadnione, a Sąd Najwyższy będzie musiał wypowiedzieć się w tej sprawie. W kasacjach podnoszono, że sądy odwoławcze dokonały błędnej wykładni przepisu art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Uniewinnione zostały osoby, które wbrew zarówno literalnemu brzmieniu, jak i wykładni celowościowej przywołanego przepisu powierzały w niedziele pracę pracownikom, mimo iż prowadzone przez nie placówki handlowe nie spełniały żadnego z wyjątków, o których stanowi ustawa.

Czytaj dalej: Inflacja w Europie. Oto, z czego wynika

Prokuratura nie odpuszcza mimo wyroku sądu

Jak zauważa portal Bankier.pl wszystkie sprawy, które zwróciły uwagę Zbigniewa Ziobry, zostały rozstrzygnięte przez ten sam sąd okręgowy. Wyroki opierały się na wyłączeniu w ustawie o zakazie handlu, który mówi, że "zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku".

Prokuratura argumentuje, że wskazane sklepy nie znajdują się w placówkach objętych wyjątkami, a więc w czytelniach czy wypożyczalniach sprzętu, ale odwrotnie - czytelnia czy wypożyczalnia znajduje się na terenie samodzielnego, wyodrębnionego sklepu. Przytoczone tu przepisy o wyjątkach nie stanowią jednak o tym, że mają one dotyczyć przeważającej działalności sklepu, co ma znaczenie w przypadku sklepów, w których jedynie niewielka część działalności dotyczy takich wyjątków.

Czytaj dalej: ScanTheSun, czyli o dwóch takich, co chwycili słońce...

Zakaz handlu przynosi straty przedsiębiorcom

Warto zwrócić uwagę, że Zakaz Handlu w Niedzielę w Polsce został wprowadzony z dniem 1 marca 2018 r. Wprowadzenie tego prawa spotkało się z wieloma kontrowersjami, a przedsiębiorcy poszukują sposobów na obejście go. Niektórzy zaczęli tworzyć rozwiązania, które miały umożliwić pracownikom sprzedaż w niedziele, choćby.

Według raportu opublikowanego przez Polską Izbę Handlu, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele spowodowało znaczne straty przedsiębiorców. Według danych Izby, tylko w 2019 roku, przedsiębiorcy stracili około 16 mld złotych (ponad 4 mld dolarów) z powodu zakazu handlu w niedzielę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ