Zamieszanie wokół płacy minimalnej. Ile wyniesie w 2021 roku?

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Płaca minimalna w 2021 roku ma wynieść 2800 złotych brutto - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwo Pracy nie wie jednak, jaki wpływ na rynek pracy będzie miała podwyżka.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Podniesienie pensji minimalnej oznacza m.in., że minimalna stawka godzinowa wyniesie 18,3 zł. W ubiegłym roku Prawo i Sprawiedliwość obiecywało, że wyniesie 3000 złotych. Obecnie płaca minimalna to 2600 złotych brutto, czyli 17 złotych za godzinę pracy.

Jak wynika z tzw. oceny skutków regulacji, wyższą pensję otrzyma 1,7 mln pracowników. Problem w tym, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie potrafi przewidzieć, jaki wpływ na rynek będzie miała podwyżka. Jako przyczynę podaje "brak rzetelnych badań". Jedyne informacje podane przez Minsiterstwo to koszt dla firm (dla dużych firm ponad 826 mln złotych a dla sektora MSP 3,04 mld złotych - tylko w 2021 roku!). 

Ministerstwo przyznaje, że podniesienie płacy wpłynie (negatywnie) na konkurencyjność firm. Nie wiadomo jednak, w których branżach i na jakich terenach działa najwięcej takich przedsiębiorstw.

- Ocena wpływu podniesienia wynagrodzenia minimalnego do poziomu 2800 zł jest obecnie utrudniona w związku z epidemią COVID-19. Prognozy dotyczące stopy bezrobocia w 2021 r. prezentowane przez ekspertów krajowych i międzynarodowych wskazują na to, że efekt epidemii będzie odczuwalny przede wszystkim w 2020 r., zaś w 2021 r. sytuacja powinna się ustabilizować lub poprawić - brzmi treść dokumentu.

Przypomnijmy, na posiedzeniu zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń  i świadczeń socjalnych oraz w trakcie plenarnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego nie udało się wypracować porozumienia partnerów i rządu w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku. Strona rządowa zaproponowała wysokość wynagrodzenia minimalnego w 2021 r. na poziomie 2 800 zł. Propozycja została poparta przez Związek Pracodawców i Przedsiębiorców oraz NSZZ Solidarność. Inne organizacje pracodawców zaproponowały mniejszą podwyżkę - do 2716 zł. OPZZ i FZZ chciały podwyższyć ją do 3 100 zł. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY