Wzmocnienie arsenału obronnego Polski: USA sprzedają nam rakiety za 4 mld dol.

Szczecin, październik 2020 - F-35 piątej generacji. Polska zakipi rakiety m.in. do tego odrzutowca.
Szczecin, październik 2020 - F-35 piątej generacji. Polska zakipi rakiety m.in. do tego odrzutowca.
W obliczu rosnących wyzwań bezpieczeństwa, Polska dokonuje znaczącego wzmocnienia swojego potencjału obronnego dzięki akceptacji Kongresu Stanów Zjednoczonych na sprzedaż zaawansowanych lotniczych środków bojowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, przekazał tę pozytywną informację, podkreślając, jak bardzo zwiększy to zdolności odstraszania i obrony kraju.

Inwestycja w bezpieczeństwo narodowe

Koszt zakupionego uzbrojenia, oscylujący w granicach 4 miliardów dolarów, świadczy o powadze, z jaką Polska podchodzi do kwestii swojej obronności. Wśród nabytych środków bojowych znajdują się rakiet dalekiego zasięgu AGM-158B JASSM-ER, które mogą pokonać niemal 1000 km, oraz pociski powietrze-powietrze średniego (AIM-120C-8 AMRAAM) i krótkiego zasięgu (AIM-9X Sidewinder Block II). - wylicza portal Bankier.pl.

Nowoczesny arsenał dla F-16 i F-35

Nabyte rakiety powietrze-powietrze będą wspierać flotę myśliwców F-16 i F-35, stanowiąc kolejny krok w modernizacji polskich sił powietrznych. To nie pierwsza inwestycja Polski w amunicję z USA, lecz kontynuacja budowy silnego i nowoczesnego arsenału.

Ceny mieszkań rosną jak szalone, ale "w marcu zainteresowanie kupujących mocno zwolniło"

Dodatkowe wsparcie finansowe od USA

Dodatkowo, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, zapowiedział udzielenie Polsce pożyczki na zakup amerykańskiego uzbrojenia w wysokości 2 miliardów dolarów, a także ofertę sprzedaży 96 śmigłowców uderzeniowych Apache, co jeszcze bardziej umocni współpracę obronną między oboma krajami.

TOP 10. Najlepsze firmy w branży handlowej [RANKING]

Polska na drodze do samowystarczalności obronnej

Ten krok ku zwiększeniu potencjału obronnego Polski pokazuje determinację kraju do budowania samowystarczalności w dziedzinie obronności oraz podkreśla ważną rolę współpracy międzynarodowej w zapewnianiu bezpieczeństwa narodowego. Zatwierdzenie zakupu przez Kongres USA stanowi nie tylko wzmocnienie militarne Polski, ale również sygnał solidarności i wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych. W dobie konfliktu zbrojnego toczącego się za wschodnią granicą, odstraszanie potencjalnego wroga poprzez doposażanie armii w nowoczesny sprzęt jest strategicznie uzasadnione. Im większe zasoby amunicji tym większe szanse na wygranie konfliktu. Obecna sytuacja Ukrainy, która cierpi na jej braki pokazuje, jak ważne dla wojska jest zapewnienie ciągłości jej dostaw.

Polska wciąż zmaga się z problemami w produkcji amunicji, dlatego musi ją kupować za granicą. Więcej na ten temat mówią eksperci w poniższej debacie.