Wygrają projekty z pomysłem

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 74
Rynek condo- i aparthoteli jest wciąż na fali wzrostowej. Mimo dużej konkurencji przemyślane projekty usytuowane w atrakcyjnych lokalizacjach mogą zapewnić inwestorom wysokie stopy zwrotu – mówi w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Karolina Wantulok, vice prezes i dyrektor zarządzająca w DuoVita Smart Apartments.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sytuacja na rynku inwestycji w condohotele i aparthotele jest skomplikowana. W ostatnich latach mamy do czynienia z dużą podażą takich projektów, niektóre z nich zakończyły się niepowodzeniem. Czy Pani zdaniem tego typu inwestycje z punktu widzenia inwestorów indywidualnych są wciąż atrakcyjne?

Faktycznie, ostatnie lata to prawdziwy boom w branży condo i aparthoteli. Powstały i nadal powstają kolejne wspaniałe obiekty, które utrzymają się na rynku, bo ich deweloperzy mają na nie konkretny pomysł i profesjonalistów, którzy potrafią ten pomysł zrealizować. Budowa obiektu to pierwsza część sukcesu, kolejną natomiast jest skuteczna działalność operacyjna i zarządzanie powstałym obiektem, aby generował jak najwyższe zyski dla inwestorów. 

Rynek nieruchomości zawsze był oceniany jako jedna z bezpieczniejszych form inwestowania, a obecny brak perspektyw na wysoką stopę zwrotu z rynku instrumentów finansowych oraz głośne w ostatnim czasie afery rynku kapitałowego tylko ten trend umacniają. 

Oceniam, że obecnie rynek nieruchomości na najem jest w fazie porządkowania. Następuje jego weryfikacja i profesjonalizacja. Jednocześnie utrzyma się tendencja wzrostowa cen nieruchomości. Inwestowanie więc w sprawdzone condo- i aparthotele w których operator w całości przejmuje na siebie zarządzanie obiektem to dobra perspektywa posiadania bezobsługowego instrumentu finansowego, generującego zysk z najmu nieruchomości i wzrostu jej wartości.

Jakie warunki musi spełnić inwestycja, by inwestor mógł mieć poczucie bezpiecznego zainwestowania pieniędzy? 

Inwestor może dokonać oceny bezpieczeństwa tego typu projektu chociażby przez oszacowanie potencjału lokalizacji, sprawdzenie stabilności finansowej, doświadczenia i wiarygodności dewelopera oraz operatora, zapoznanie się z planowanymi funkcjami obiektu czy proponowaną jakością wyposażenia lokalu. Wzrasta świadomość inwestorów, ponieważ często na tego typu inwestycję decydują się osoby posiadające już lokal na wynajem, ale także dzięki masowym kampaniom społecznym prowadzonym przez KNF i UOKiK.

Na co powinno się zwracać uwagę przy poszukiwaniu takich condo- czy aparthoteli?

Obserwując i działając na tym rynku z całą stanowczością mogę stwierdzić, że najważniejsze jest kompleksowe podejście do realizowanej inwestycji typu condo- czy aparthotel, w których deweloper ma oparty na doświadczeniu branżowym pomysł na funkcjonowanie obiektu po jego wybudowaniu. Ważne jest, aby ten pomysł był konsekwentnie realizowany od pierwszych spotkań z architektami, bo już na etapie planowania można popełnić wiele kosztownych błędów, które utrudnią w przyszłości sprawne i rentowne funkcjonowanie obiektu.

Doświadczony i stabilny partner finansowy projektu jest niezbędnym gwarantem bezpiecznego przeprowadzenia całego procesu. W przypadku DuoVita Smart Apartments, projektu realizowanego w Wiśle, głównym inwestorem strategicznym jest spółka DuoLife– producent i dystrybutor produktów najwyższej jakości z branży health&beauty, obecny z sukcesem na kilkunastu rynkach na świecie. DuoLife jako inwestor strategiczny gwarantuje bezpieczeństwo realizacji inwestycji poprzez swoją spółkę deweloperską Goverby Investments.  Ten właśnie podmiot w kolejnym etapie zostanie również operatorem nieruchomości i zajmie się jej zarządzaniem i rentownością wynajmu.

Dlaczego podjęli Państwo decyzję o realizacji takiej inwestycji w Wiśle? 

Wisła od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów krajowych i zagranicznych. Bliskość miast Aglomeracji Śląskiej z ponad 2 milionami mieszkańców, doskonały dojazd z większości miejsc w Polsce, dostępność 3 lotnisk (Balice, Pyrzowice i Ostrawa), a przede wszystkim walory przyrodnicze sprawiają, że w tej górskiej miejscowości sezon trwa niemal przez cały rok. Wisłę chętnie odwiedzają nasi sąsiedzi z Czech i Słowacji, bliżej stąd także do Wiednia niż do Warszawy.

Wisła to jeden z najlepiej rozwijających się resortów górskich w Polsce, wspaniałe miejsce na wypoczynek dzięki doskonałej infrastrukturze dla sportów zimowych, wielości i różnorodności pod względem trudności tras narciarskich. Latem zapełniają się szlaki turystyczne, a specyficzny układ wiślańskich dolin pozwoli każdemu na znalezienie optymalnego wypoczynku.  Jest to również prężnie działający ośrodek konferencyjny, dlatego nasz obiekt Duovita Smart Apartments będzie przygotowany zarówno na gości indywidualnych jak i konferencyjnych. Niezmiernie ważne jest, aby obiekt był wielofunkcyjny i potrafił odpowiadać jednocześnie na wiele różnych potrzeb wszystkich gości. 

W jaki sposób dopasowujecie inwestycję do potrzeb „turystów górskich”?

DuoVita Smart Apartments w Wiśle składa się z trzech połączonych ze sobą budynków z funkcjami mieszkalnymi i usługowymi oraz z parkingu. W każdym z budynków planowane są różne usługi dodatkowe – basen wewnętrzny i zewnętrzny z atrakcjami dla dzieci, strefa SPA, bawialnia i plac zabaw, sale konferencyjne, restauracja i lobby bar, zewnętrzne boiska wielofunkcyjne.

Jako wiślanka i hotelarz cieszę się, że DuoVita Smart Apartments powstaje na znanym mi od lat terenie oraz, że mogłam wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe już na etapie rysowania projektu. Współpraca z TIM Invest – biurem architektonicznym pozwoliła nam na zaprojektowanie przyjaznego naturze obiektu jako integralnej części wykorzystującej walory lokalizacji w dolinie Wisły – Jaworniku, a świeże i nowoczesne spojrzenie biura projektowego MIXD z którym współpracujemy w zakresie projektów wnętrz sprawiło, że każdy najmniejszy detal będzie naszym wyróżnikiem i uplasuje nasz projekt wysoko w rankingach najlepszych tego typu inwestycji nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Na jakim etapie jest przygotowanie inwestycji? 

Rozpoczęliśmy budowę w listopadzie 2019 roku, a jej zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku. W pierwszej kolejności zostaną oddane dwa dolne budynki inwestycji, a w kolejnym etapie budynek trzeci. Dzięki współpracy z Firmą Vatra z Bielska – Białej, która ma ogromne doświadczenie w realizacji dużych i skomplikowanych inwestycji, jesteśmy spokojni o terminowe i profesjonalne wykonanie wszystkich prac.

Jak wygląda model biznesowy inwestycji?

Nasz model biznesowy przewiduje udział inwestora w przychodzie netto z wynajmu lokali w proporcji 50/50. Krótko mówiąc – inwestorzy dzielą pomiędzy sobą 50 proc. uzyskanego przychodu netto, a pozostałe 50 proc. jest dla nas – jako operatora, na pokrycie wszelkich kosztów operacyjnych związanych z prowadzeniem tego typu działalności. Ważne jest to, że mówimy o podziale pieniędzy z przychodu a nie z zysku. W ten drugi sposób działa wiele projektów na rynku, ale to nasz model biznesowy daje większy komfort dla inwestorów którzy na pewno otrzymają satysfakcjonująca stopę zwrotu w formie dochodu pasywnego. 

Co więcej, nasz projekt można uznać jako „smart” nie tylko ze względu na zastosowanie nowoczesnych, inteligentnych technologii w jego wnętrzach, ale również w aspekcie finansowym. Inwestorzy podzielą między siebie sumę uzyskanego przychodu ze wszystkich wynajętych apartamentów, a nie tylko z tego konkretnego, który nabędą. Nie ma tym samym ryzyka, że inwestor nie zarobi, kiedy jego apartament będzie niewynajęty. Inwestor zawsze będzie czerpał korzyści z całej inwestycji, proporcjonalnie do wielkości zakupionego apartamentu. 

Naszym celem jest osiągnięcie przez inwestora stopy zwrotu w wysokości na poziomie min. 8 proc. w skali roku.  Taki wynik będzie możliwy już przy bezpiecznym, około 45-50 proc. średniorocznym obłożeniu, co w przypadku naszego projektu i know-how nie będzie stanowiło większego problemu. Oczywiście mamy pomysły na uzyskanie większego obłożenia, ale o nich powiemy więcej przy okazji uruchomienia naszej inwestycji! 

ZOBACZ RÓWNIEŻ