Wołodymyr Zełenski oskarża Rosję o ludobójstwo

Wołodymyr Zełenski - prezydent Ukrainy / Fot. Reut
Wołodymyr Zełenski - prezydent Ukrainy / Fot. Reuters
Pociski uderzają w portowe miasto Odessa, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarża Rosję o ludobójstwo.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wołodymyr Zełenski, dawniej komik a dziś kluczowy lider na arenie globalnej i prezydent Ukrainy, jest obecnie wzorem do naśladowania dla wielu osób.

Obecnie Zełenski oskarżył Rosję i Putina o ludobójstwo, mówiąc w jednym z wywiadów: "Mamy ponad 100 narodowości. Chodzi o zniszczenie i eksterminację tych narodowości". 

Sprawdź: Rentier

Prezydent Ukrainy wygłosił te komentarze po ostrzeżeniu, że siły rosyjskie chcą zająć wschód i południe kraju. Powiedział również, że armia ukraińska odzyskała kontrolę nad społecznościami w Kijowie i Czernihowie. 

Uwagi pojawiły się po tym, jak we wczesnych godzinach porannych w niedzielę w Odessie, na południu Ukrainy, usłyszano serię eksplozji. Dodajmy, że Odessa to ważny węzeł portowy na wybrzeżu Morza Czarnego. Wielu dziennikarzy w okolicy zgłosiło dym kłębiący się na niebie, a rada miasta Odessy powiedziała, że atak rakietowy Rosji był wycelowany w obiekty infrastrukturalne. 

Tymczasem główny negocjator Rosji Władimir Medinski zdawał się odrzucać doniesienia o postępach w rozmowach pokojowych, twierdząc że stanowisko Kremla w sprawie Krymu i Donbasu pozostaje niezmienione. Mówił, że negocjacje zostaną wznowione w poniedziałek. 

Wołodymyr Zełenski wezwał z kolei do zawieszenia broni przed spotkaniem z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

Wołodymyr Zełenski: USA nie zapewniło gwarancji bezpieczeństwa

W wywiadzie wyemitowanym w niedzielę w CBS prezydent Wołodymyr Zełenski wyjaśniał jakie ma poglądy. Powiedział też, że jest wdzięczny za wsparcie, jakiego Waszyngton do tej pory udzielił Ukrainie, aby pomóc krajowi w obronie przed rosyjską inwazją. Stany Zjednoczone zapewniły ponad miliard dolarów w zakresie pomocy związanej z bezpieczeństwem, w tym ponad 1000 systemów przeciwlotniczych Stinger i innego sprzętu wojskowego, takiego jak amunicja i kamizelki kuloodporne. 

"Niemniej jednak Stany Zjednoczone nie zapewniły nam gwarancji bezpieczeństwa" - powiedział Wołodymyr Zełenski. 

Inspiracje: Megan Fox

Wato zauważyć, że urzędnicy Ukrainy ostatnio koncentrują się na koncepcji gwarancji bezpieczeństwa w dyplomatycznych rozmowach pokojowych z Rosją. Jak podaje Reuters, Ukraina byłaby skłonna przyjąć neutralny status, jeśli będzie w stanie zawrzeć porozumienie z grupą krajów, które zobowiążą się do militarnej obrony Ukrainy, jeśli ta zostanie zaatakowana w przyszłości. 

Warto wiedzieć: komik Wołodymyr Zełenski. Kim jest prezydent Ukrainy

Wołodymyr Zełenski pokazuje w ostatnich tygodniach, że satyryk, aktor i komik, a także były prezenter telewizyjny może być doskonałym liderem. Od 2019 r. jest prezydentem Ukrainy i w czasje inwazji Rosji na ten kraj postawa Zełenskiego przyniosła mu międzynarodowe uznanie. 

Został i na zawsze będzie już określany bohaterem narodowym i mężem stanu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ