Uchodźcy uciekają z Ukrainy do przyjaznej dla Bitcoinów Portugalii

Poradniki o Bitcoinie oferowane na konferencji w L
Poradniki o Bitcoinie oferowane na konferencji w Lizbonie / Fot. Bloomberg.com
Korzystne opodatkowanie aktywów cyfrowych i łagodna pogoda sprawiają, że Portugalia staje się centrum kryptowalut - przynajmniej w Europie. Trafia do niej wielu Ukraińców, którzy chcą korzystać z kryptowalut lub pracowali w sektorze blockchain.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Podobnie jak inne kraje Europy Zachodniej, które stały się schronieniem dla Ukraińców uciekających przed rosyjską inwazją, również Portugalia przyjmuje napływ uchodźców. Do kraju trafia wielu Ukraińców, którzy pracowali w sektorze blockchain i na co dzień korzystali czy inwestowali w kryptowaluty. Powód jest prosty: Portugalia, przynajmniej na razie, jest bardzo przyjazna kryptowalutom. 

Sprawdź: Pirate Bay

Portugalia szybko staje się centrum krypto w Europie, z zerowymi podatkami od zysków z walut cyfrowych, przystępnymi kosztami życia i w miarę łagodnymi temperaturami. To miejsce, które przyciąga coraz więcej zwolenników blockchaina i kryptowalut - a ostatnio dotyczy to Ukraińców. 

Co warto zauważyć, przed inwazją Rosji Ukraińcy byli piątą co do wielkości grupą cudzoziemców w Portugalii. W ciągu ostatnich trzech tygodni kraj przyjął ponad 13 000 ukraińskich uchodźców po tym, jak rząd zatwierdził środki mające na celu przyspieszenie i uproszczenie procesu wjazdu osób uciekających przed wojną. W rezultacie liczba obywateli Ukrainy w Portugalii wzrosła do ok. 40 000 osób, w porównaniu z ok. 27 000 z 2021 r. Obecnie Ukraińcy są już trzecią co do wielkości grupą emigrantów w kraju. Na pierwszym miejscu są Brazylijczycy, a na drugim - Brytyjczycy. 

Zobacz: Najniższa emerytura

Obecnie miłośnicy kryptowalut coraz częściej trafiają i szukają miejsca dla siebie w Portugalii. Nie wiadomo jednak, czy za jakiś czas Portugalia nie wycofa się z zerowych podatków z zysków inwestycyjnych z kryptowalut. W nadchodzących tygodniach bowiem władzę przejmie nowy rząd i być może pojawią się zmiany w przepisach. Na razie rzeczniczka portugalskiego ministerstwa finansów odmawia komentarza na ten temat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ