Ujemne ceny energii w Polsce? I tak zapłacisz za prąd

ujemne ceny energii, za prąd i tak zapłacisz
Za prąd i tak zapłacisz | Fot. American Public Power Association, Unsplash.com
Kiedy mówimy, że ceny energii są ujemne, oznacza to, że producenci energii elektrycznej płacą za to, żeby ktoś przyjął ich energię zamiast sprzedawać ją. To jednak nie znaczy, że nie zapłacisz za prąd.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ujemne ceny energii w Polsce mogą występować, ale to nie oznacza, że nie będziemy wtedy płacić za prąd. Może wydawać się to dziwne, ale zdarza się w określonych sytuacjach - zwłaszcza na rynkach energii odnawialnej, jak wiatr lub energia słoneczna - że ceny energii są na minusie.

Podajemy kilka przyczyn, dla których ceny energii mogą być ujemne:

1. Nadprodukcja

Jeśli jest dużo wiatru lub słońca, elektrownie wiatrowe i słoneczne mogą produkować więcej energii, niż jest aktualnie potrzebne. 

Ponieważ przechowywanie nadmiaru energii jest często trudne i kosztowne, producenci wolą płacić, aby ktoś inny przejął ich energię.

2. Niski popyt

W niektórych okresach, zwłaszcza w nocy, popyt na energię może być niski. 

Jeśli produkcja przekracza popyt, a nie ma możliwości łatwego przechowywania nadmiaru energii, ceny mogą spaść poniżej zera.

3. Ograniczenia w transmisji

Czasami energia nie może być przeniesiona tam, gdzie jest potrzebna, z powodu ograniczeń w przesyłaniu energii elektrycznej.

W takich przypadkach producenci na obszarach z nadmiarem energii mogą być zmuszeni do obniżenia cen, aby zachęcić inne obszary do jej zakupu.

4. Regulacje i subsydia

W niektórych krajach regulacje i subsydia mogą wpłynąć na ujemne ceny energii. Dla przykładu, producenci energii odnawialnej mogą otrzymywać subsydia za każdą jednostkę wyprodukowanej energii, nawet jeśli muszą płacić za jej dystrybucję.

Ujemne ceny energii w Polsce a rachunek za prąd

Ujemne ceny energii zwykle nie wpływają bezpośrednio na konsumentów detalicznych, ale mogą być obserwowane na rynkach hurtowych energii. W niedzielę 11 czerwca po raz pierwszy w historii na polskim rynku energii elektrycznej pojawiły się ceny ujemne. Są to raczej krótkoterminowe zjawiska, wynikające z dynamiki popytu i podaży na rynku energii.

Czy musisz płacić za prąd przy ujemnych cenach enerigi?

Gdy mówi się o ujemnych cenach energii, to odnosi się to do sytuacji na rynku hurtowym energii, a nie bezpośrednio do tego, co ty, jako indywidualny konsument, płacisz za prąd w swoim domu. 

Jako konsument kupujesz energię od dostawcy, który ma z tobą umowę i ustala ceny detaliczne. Te ceny detaliczne zawierają nie tylko koszty zakupu energii, ale także koszty przesyłu, dystrybucji, obsługi klienta oraz inne opłaty. Twoje rachunki za prąd nie odzwierciedlają bezpośrednio fluktuacji cen na rynku hurtowym.

Dodatkowo, dostawcy często kupują energię z wyprzedzeniem, więc nawet jeśli cena jest ujemna w danym momencie, to nie oznacza, że twój dostawca zakupił energię w tej cenie. On może mieć już zapasy, które kupił wcześniej po wyższej cenie.

W związku z tym nawet gdy ceny na rynku hurtowym są ujemne, nadal płacisz za prąd na podstawie umowy z dostawcą, który ustala ceny detaliczne. Niestety, nie ma co liczyć na darmowy prąd.