Uber i kobiety. "Kierowczynie pilnie poszukiwane"

Uber w Warszawie
Uber angażuje się w inicjatywy zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. / Fot. materiały prasowe
Aplikacja Uber uruchomiła w Polsce program Women Drivers, czyli "kierowczynie". W ten sposób chce zachęcić kobiety do dołączenia do firmy w charakterze kierowców. Oferuje także dodatkowe pieniądze.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Darmowa licencja dla kobiet

Aby zostać kierowczynią w Uberze należy spełniać wszystkie wymogi zawarte w Ustawie o Transporcie Drogowym czyli między innymi przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz komplet badań. Barierą wejścia dla wielu kobiet są natomiast koszty związane z pozyskaniem licencji oraz auta. Dlatego w ramach programu Woman Drivers, Uber pomoże pokryć wszystkie koszty licencjonowania taksówek dla pierwszych 100 kobiet dołączających do programu. Dla pierwszych 30 kobiet dodatkowo opłaci też kaucje i koszt wynajmu samochodu. 

Pozostałe punkty programu Ubera:

  • Dostęp do pojazdu:  W ramach programu Uber łączy kandydatki z zaufanymi partnerami flotowymi, u których mogą wynająć pojazd. Uber pokryje też koszty pojazdu przez pierwszy tydzień, dzięki czemu możliwe jest zarabianie już na starcie.
  • Elastyczny harmonogram: Woman Drivers umożliwia zarabianie według własnego elastycznego harmonogramu. Platforma pozwala dostosować grafik jazdy do opieki nad dziećmi lub do innych ważnych zobowiązań.
  • Bezpieczeństwo: aplikacja Uber ma szereg funkcji w tym nowo uruchomioną “Women Rider Preference”, która pozwala otrzymywać wyłącznie zlecenia przejazdów od pasażerek. Funkcja może być uruchamiana i wyłączana w dowolnym momencie.
  • Społeczność kierowczyń: od października 2022 Uber organizuje kwartalne wydarzenia dla kierowczyń, podczas których kierowczynie mogą poznać się i podzielić doświadczeniami. 

Do programu mogą dołączyć kobiety, które mają minimum 20 lat oraz ważne od co najmniej roku prawo jazdy. 

Przeczytaj także: Leroy Merlin i Auchan wspierają rosyjską armię?

Uber szuka kierowczyń bez względu na narodowość

Program Woman Drivers skierowany jest nie tylko do Polek. To także szansa dla kobiet, które przeprowadziły się do Polski, stoją przed wyzwaniem znalezienia pracy, a jednocześnie często opiekują się dziećmi i innymi członkami rodziny. Życie w nowym kraju, nieznajomość języka, obawy o finanse to tylko niektóre z trudności, z jakimi na co dzień borykają się uchodźcy. 

- Polska gospodarka bez wątpienia potrzebuje kobiet, jednak podjęcie przez nie aktywności zawodowej bywa utrudnione – choćby przez niedostateczną elastyczność grafików. Program Women Drivers odpowiada zatem na rzeczywisty problem i jako taki stanowi cenną inicjatywę ułatwiającą kobietom rozpoczęcie działalności w branży taksówkarskiej. Fakt, że program obejmuje również kobiety innej narodowości niż Polska jest szczególnie istotny. Większość uchodźców z Ukrainy w naszym kraju to bowiem kobiety z dziećmi, które – jak wynika z dostępnych danych – chętnie podejmują aktywność zarobkową. Ograniczenie barier kosztowych związanych z wynajęciem pojazdu, czy uzyskaniem licencji, może być dla nich atrakcyjną zachętą do uzupełnienia budżetu albo podjęcia pełnowymiarowej działalności w branży przewozu osób - mówi Jakub Bińkowski - członek zarządu i dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ