Terrabio umożliwia zwiększenie jakości żywności. Wrocławski startup pozyskał branżowego inwestora

Bartosz Pencakowski
Bartosz Pencakowski, fot. materiały prasowe
Amplus sp. z o.o., czołowy polski producent i dystrybutor świeżych owoców i warzyw, podpisał umowę nabycia udziałów w spółce Terrabio, która zajmuje się opracowaniem pierwszego na rynku rolno-spożywczym w pełni mobilnego analizatora genetycznego. Dzięki podpisanej umowie, wrocławski startup będzie mógł w znaczący sposób przyspieszyć proces komercjalizacji produktu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Pozyskanie pierwszego branżowego inwestora to znaczący krok w kierunku komercjalizacji naszego analizatora. W 2021 roku udało się nam się potwierdzić jego 99 proc. skuteczność w wykrywaniu patogenów, w warunkach polowych. Dzięki podpisanej umowie z Amplusem, możemy liczyć na merytoryczne i techniczne wsparcie w zakresie komercjalizacji. W 2023 roku planujemy uruchomić pierwszą sprzedaż w Polsce oraz na wybranych europejskich rynkach. W dalszych planach rozwoju myślimy również o ekspansji na rynek amerykański - zapowiada Marcin Babilas, CEO Terrabio sp. z o.o.

Terrabio to wrocławski startup zajmujący się opracowaniem nowoczesnego, mobilnego analizatora genetycznego, który dzięki wykorzystaniu autorskiego systemu diagnostycznego umożliwia przeprowadzanie badań z obszaru rolnictwa i bezpieczeństwa żywności poprzez szybką identyfikację patogenów czy mutacji genetycznych. Dzięki urządzeniu, użytkownik otrzyma półilościowy wynik obecności patogenów w próbce w ciągu zaledwie 60-90 minut. Obecnie rolnicy zmuszeni są czekać nawet 14 dni na wynik testu zrealizowanego przy użyciu wysoce precyzyjnych metod genetycznych. Terralyzer® pozwala na detekcję do 16 patogenów z jednej pobranej próby. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie skutecznie ogranicza koszt badań. Zespół Terrabio przewiduje, że jednostkowy wydatek na zbadanie 4 patogenów nie przekroczy kwoty 100 zł.

Inspiracje: Najdroższa kawa

Innowacyjność testów, których dokonuje urządzenie opiera się na opatentowanym systemie grzewczo-pomiarowo-detekcyjnym we współpracy z tzw. „złotym standardem” w diagnostyce patogenów, czyli metodzie real-time PCR. Jedną z istotnych zalet takiego rozwiązania jest brak wymogu utrzymywania stałej, niskiej temperatury przechowywania zestawów testowych co sprawia, że test można wykonać w niemal każdych warunkach.

- Dodatkową przewagą naszego rozwiązania jest proces poboru próbki i wykonania testu. Działanie to jest wręcz banalnie proste i z jego wykonaniem poradzi sobie każdy użytkownik. Nie trzeba mieć doświadczenia laboratoryjnego, aby móc przeprowadzić takową analizę – dodaje Bartosz Pencakowski, CTO Terrabio sp. z o.o.

W 2021 roku, spółka z sukcesem przeprowadziła testy polowe na polach Top Farms Polska w ramach Strefy Technologii Top Farms oraz na uprawach w Hiszpanii oraz Portugalii. Rozwiązanie spółki charakteryzuje ponad 99 proc. skuteczność wykrywaniu wszystkich patogenów mających DNA.

Terrabio to także odpowiedź na rosnące ograniczenia w stosowaniu pestycydów i dbanie o jakość produkowanej żywności na obszarze Unii Europejskiej. Terralyzer® oraz dedykowane panele testów umożliwią ograniczenie ilości zabiegów pielęgnacyjnych przy produkcji żywności, tym samym przyczynią się do zwiększenia jakości żywności.

- Troska w zakresie bezpieczeństwa żywności pełni strategiczną rolę w przemyśle rolno-spożywczym. Jako dostawca warzyw i owoców do największych sieci handlowych w Polsce, musimy mieć 100 proc. pewność, że pozyskiwane od naszych producentów rolnych towary, spełniają wszelkie wymagania jakościowe oraz normy bezpieczeństwa. Terrabio wraz ze swoim produktem w znaczący sposób przyspiesza proces badań patogenów, co w naszej perspektywie realnie wpływa na rozwój naszego biznesu. Dzięki naszej wiedzy branżowej jesteśmy wstanie, wspólnie z Agro Smart Lab, w realny sposób wesprzeć podmiot zarówno w dopracowaniu rozwiązania ale też jego sprzedaży – komentuje Bartłomiej Skrzydlewski, prezes zarządu Amplus sp. z o.o.

Terrabio jest spółką portfelową funduszu Carlson ASI EVIG Alfa, który w 2019 roku zainwestował 800 tys. zł w jej rozwój oraz doprowadzenie rozwiązania do pełnej gotowości technologicznej.

- Wejście Amplusa do grona inwestorów potwierdza, że rozwiązanie opracowywane przez naszą spółkę portfelową jest skuteczne i spełnia wymagania bardzo wymagającego rynku rolno-spożywczego w zakresie diagnostyki chorób roślin, bezpieczeństwa wody i żywności. Według ostatnich prognoz Data Bridge Market Research, w 2022 roku szacunkowa wartość globalnego rynku usług diagnostycznych żywności wyniosła 14,9 mld dol. i może osiągnąć 21,6 mld dol. do 2032 r. Dane te namacalnie pokazują, jak atrakcyjny jest to rynek zarówno z perspektywy inwestora, jak i naszej spółki portfelowej. Umowa z Amplusem zbliża Terrabio do rozpoczęcia sprzedaży produktu oraz wyrwania kawałka z tego atrakcyjnego tortu – mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI EVIG Alfa.

Terrabio ma w swoich planach rozwoju stałe poszerzanie oferty paneli testów dedykowane do odbiorców nie tylko z sektora agro, ale także szeroko rozumianego przetwórstwa spożywczego. Dzięki temu będzie możliwa dywersyfikacja przychodów Spółki i generowanie jeszcze większego potencjału komercjalizacyjnego.

Wśród udziałowców Terrabio znajdują się także fundusz Leonarto, który ma w swoim portfolio 18 spółek z obszaru MedTech, nanotechnologii, biotechnologii czy też AI oraz spółka weterynaryjna Vet Planet.

ZOBACZ RÓWNIEŻ