Aplikacja dla osób w spektrum autyzmu Task4EA z dofinansowaniem od inwestorów

Aplikacja dla osób w spektrum autyzmu Task4EA z dofinansowaniem od inwestorów
Task4EA - startup, który zamierza wprowadzić na rynek aplikację wspierającą osoby w spektrum autyzmu oraz ich bliskich w odczytywaniu emocji, to nowa inwestycja funduszu venture capital Carlson ASI EVIG Alfa. Fundusz włożył w projekt milion złotych i to koniec nowych projektów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fundusz specjalizujący się w wspieraniu projektów badawczo-rozwojowych na wczesnym etapie rozwoju zainwestował 1 mln zł w projekt, kończąc tym samym etap budowy swojego portfela inwestycyjnego. W ciągu trzech lat Carlson EVIG Alfa stał się udziałowcem w ponad 40 polskich startupach.

Task4EA. Czym zajmuje się startup

Task4EA (Task4EmotionalAwareness) to kolejny startup w portfolio Carlson EVIG Alfa, który stawia sobie za cel wprowadzenie na rynek nowego rozwiązania związanego ze zdrowiem. W przypadku tego startupu będzie to aplikacja mobilna T4EA, wspierająca osoby w spektrum autyzmu w odczytywaniu i komunikowaniu emocji. Startup zamierza wykorzystać mechanizmy związane z grywalizacją oraz algorytmy sztucznej inteligencji. Aplikacja ma trafić na rynek w 2024 roku, po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych zaplanowanych na ten rok. Docelowo osoby ze spektrum, ich bliscy oraz specjaliści pracujący z nimi mają korzystać z rozwiązania dostępnego w modelu abonamentowym.

Aplikacja T4EA ma być pierwszym tak kompleksowym rozwiązaniem na polskim rynku. Jej twórcy liczą, że narzędzie stanie się ważnym elementem wsparcia dla społeczności osób z autyzmem. Zależy im na tym, aby było dostępne dla jak najszerszej grupy odbiorców, zwłaszcza że liczba diagnoz rokrocznie wzrasta. Według statystyk, około 2% populacji stanowią osoby z autyzmem. Zespół Task4EA szacuje, że liczba osób z autyzmem mieszkających w Polsce, zarówno dzieci jak i dorośli, sięga co najmniej 400 tysięcy. Dane Ministerstwa Edukacji i Nauki wskazują, że we wrześniu 2022 roku ponad 82 tysiące dzieci i młodzieży w wieku szkolnym posiadało orzeczenie o potrzebie specjalnego kształcenia szkolnego z uwagi na trudności wynikające ze spektrum autyzmu.

Task4EA to projekt spółki Task4m.com i Doroty Korzeniowskiej, która od lat wspiera startupy w roli mentorki i inwestorki. Partnerem merytorycznym projektu jest Fundacja Prodeste z Wrocławia, której prace badawczo-rozwojowe są prowadzone pod kierownictwem dr Joanny Ławickiej.

- Bardzo się cieszę, że udało mi się pozyskać do współpracy przy projekcie dr Joannę Ławicką, autorkę wielu cenionych publikacji na temat spektrum autyzmu, oraz zespół Fundacji Prodeste. Ich podejście koncentruje się na nauce odkodowywania emocji, które w spektrum autyzmu są szczególnie trudne do prawidłowego odczytania. Chcielibyśmy przenieść doświadczenie specjalistów z Prodeste na grunt sztucznej inteligencji i dostarczyć narzędzie, które ułatwi osobom z autyzmem komunikowanie emocji – mówi Dorota Korzeniowska, współzałożycielka Task4EA.  

Zobacz także: oto najlepsze polskie startupy

Carlson EVIG Alfa kończy inwestycje

Task4EA to ostatni startup, w który zainwestował fundusz Carlson EVIG Alfa. Jako część grupy Carlson, ten podmiot w ciągu ponad dwóch lat wydał prawie 50 mln złotych na inwestycje w 41 polskich startupów, prowadzących działania badawczo-rozwojowe z dużym potencjałem na komercjalizację.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zakończyliśmy intensywny etap budowy naszego portfela inwestycyjnego. Od początku 2019 roku, kiedy fundusz wystartował, przeanalizowaliśmy ponad 1500 startupów prowadzących zaawansowane prace badawczo-rozwojowe w takich obszarach jak medtech, AI, IoT czy CleanTech. Wybraliśmy ponad 40 podmiotów, które naszym zdaniem najlepiej rokują biznesowo pod względem komercjalizacji i skalowania tworzonych przez nie rozwiązań technologicznych. W najbliższych miesiącach zamierzamy zintensyfikować pracę z naszymi spółkami portfelowymi w celu wspierania ich w pozyskaniu dalszego finansowania na rozwój w kolejnych rundach. Jeśli pojawią się interesujące i wartościowe oferty, zamierzamy także realizować kolejne exity z naszych inwestycji – mówi Dawid Wesołowski, prezes Carlson EVIG Alfa. 

Obok Task4EA w portfelu inwestycyjnym funduszu Carlson EVIG Alfa znajdują się także startupy z obszaru medtech takie jak: Nutrix (zdalna diagnostyka chorób przewlekłych), PelviFly (system diagnostyczno-rehabilitacyjny mięśni dna miednicy), EnForce Medical Technologies (dostawca bionicznej protezy stopy) i MamyLINK (usługa dzielenia się zdjęciem 3D dziecka w czasie ciąży).

ZOBACZ RÓWNIEŻ