Elastyczność ponad wszystko

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe
Stałe poszerzanie oferty i kompetencji, wybór trafnych kierunków ekspansji oraz, przede wszystkim, inwestowanie we własne rozwiązania technologiczne – to wszystko sprawiło, że firma eSky z Radomia stała się ważnym graczem na światowym rynku OTA.

Skrót ten oznacza Online Travel Agencies, czyli pośredników w internetowej rezerwacji biletów na podróż i miejsc noclegowych. Radomską firmę założyli w 2004 r. Łukasz Habaj, Łukasz Kręski oraz Agnieszka i Piotr Stępniewscy. Zajmowali się obsługą wyjazdów w ramach programu Work & Travel, czyli wakacyjnych wyjazdów studenckich, łączących pracę z nauką, a platforma do optymalizacji kosztów i czasu tych podróży była tylko „przybudówką”. Kiedy jednak  po wejściu Polski do UE ich główny biznes zaczął się kurczyć, na czoło wysunęła się „przybudówka”. W 2005 r. zaczęli sprzedawać bilety lotnicze za pośrednictwem własnego serwisu internetowego. – Po godzinie od uruchomienia pojawiła się pierwsza rezerwacja – wspomina Łukasz Neska, wiceprezes grupy eSky, związany z nią niemal od początku. 

Korzystali wówczas z silnika wyszukiwarki stworzonego przez Bułgarów. Nie bez powodu. Nawiązując kontakt z partnerami spoza Polski, mogli poznać tamtejszy rynek i ludzi, z myślą o przyszłej ekspansji. Poza tym dostępne wtedy polskie rozwiązania stosowali ich rywale, a chcieli się odróżnić. Bułgarski silnik był, jako jedno z nielicznych wtedy narzędzi, zintegrowany z globalnym systemem, który dawał dostęp do bardzo atrakcyjnej cenowo oferty sprzedażowej. 

Na rynku konkurowało wtedy ze sobą ostro wiele lokalnych firm. Z czasem zbankrutowały albo wykupili je więksi gracze, którzy szybko zaczęli działać także...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 5/2018
 (32)

Więcej możesz przeczytać w 5/2018 (32) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY