Statystyczny Polak biednieje - nowe dane GUS

Średnia pensja
Fot. shutterstock
Realne pensje maleją o 5 proc. rok do roku. Analitycy PKO ostrzegają, że w ciągu kwartału trend się pogłębi i w lutym wartość wypłat spadnie o 10 proc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To kolejna porcja złych informacji. Wygląda na to, że nie tylko musimy przywyknąć do złych wieści, ale uodpornić się psychicznie na to co nadchodzi – bo kryzys, który czeka nas na początku roku 2023 trudno sobie wyobrazić.

Pensje maleją

GUS opublikował dane dotyczące naszych pensji. I jak zwykle nie są pokrzepiające. Wynika z nich, że przeciętne wynagrodzenie w październiku było wyższe o 13,0 proc. (jeśli porównamy dane rok do roku). Wysokość takiej pensji to 6687,92 zł brutto w porównaniu z 6687,81 zł, jakie zanotowano we wrześniu 2022 r.

Warto zauważyć, że wynik badań GUS jest zawsze zawyżony – czyli, że statystyczny Polak zarabia dużo gorzej niż w 6700 zł brutto na miesiąc. Wynika to z wliczania do statystyk wynagrodzeń z ciężkiego przemysłu, gdzie pensje rosną bardziej dynamicznie niż gdzie indziej.

Łatwo policzyć, że przy inflacji 17,9 proc. tegoroczny wzrost pensji o 13 proc. oznacza, że realne wynagrodzenia spadają o 5 proc. r/r.

W lutym pensje niższe o 10 proc.

Analitycy banku PKO skomentowali zaprezentowane dane.

"W październiku płace spadły realnie o 5 proc. r/r. Naszym zdaniem ten trend się pogłębi i w lutym będzie to już spadek o blisko 10 proc. r/r. Po drodze oczywiście wypłaty premii inflacyjnych mogą dawać złudzenie, że z tymi płacami nie jest aż tak źle (jak w lipcu i wrześniu 2022 r.)" – komentują analitycy Pekao na twitterowym koncie PKO Aanalizy.

Jak zaznacza portal Money.pl w październiku 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z październikiem 2021 r. było wyższe o 2,4 proc. co oznacza 6,5 mln etatów. Jeśli porównamy dane z poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o jedyne 0,1 proc.  

Jak wylicza się średnią płacę

Dane o średnim wynagrodzeniu i zatrudnieniu odnoszą się do sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9 z wyłączeniem m.in. opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, administracji publicznej i edukacji.

Średnia płaca w Polsce jest wyliczana na podstawie comiesięcznych zestawień GUS, które odnoszą się do 45 proc. pracowników zatrudnionych w 3 proc. firm w kraju.

Inspiracje: Poznańska firma umożliwia "teleportację" na koncert

ZOBACZ RÓWNIEŻ