Startup IQ Biozoom w finale konkursu EIT Health InnoStars Awards 2023

IQ Biozoom
IQ Biozoom
Startup IQ Biozoom – jako jedyny z Polski – został zakwalifikowany do TOP 10 konkursu EIT Health InnoStars Awards 2023. Jak deklarują jego założyciele, to znak, że polskie innowacje technologiczne w coraz większym stopniu przyciągają uwagę środowisk międzynarodowych i zyskują ponadregionalną rangę.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

EIT Health to sieć innowatorów w dziedzinie zdrowia, zrzeszająca około 130 partnerów i wspierana przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej. 

IQ Biozoom wybrani spośród 18 krajów Europy

Jednym z kluczowych przedsięwzięć wspierających ten proces, jest EIT Health InnoStars Awards - program akceleracyjny dla startupów na wczesnym etapie rozwoju, operujących na terenie regionów Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej. W tegorocznej, 8. już edycji, o szansę na wsparcie swoich pomysłów i rozwiązań walczyło 107 startupów z 18 krajów europejskich. Do ostatniej, finałowej rundy, składającej się z 10 najbardziej innowacyjnych i wpływowych firm, został zakwalifikowany polski startup IQ Biozoom, opracowujący technologię do nieinwazyjnego monitorowania poziomu glukozy oraz innych biomarkerów, takich jak mleczany, cholesterol, hormony lub białka CRP w organizmie.

– Wierzymy, że technologia IQ Biozoom ma bardzo duży potencjał rynkowy, ponieważ przeciwdziała jednemu z największych wyzwań współczesnego społeczeństwa – cukrzycy. Jest to innowacja na skalę światową, a odkrycie naukowe uważamy za niezwykle ważne w tej dziedzinie. IQ Biozoom ma ogromną szansę na zwiększenie dostępności do testów diagnostycznych w warunkach domowych, a tym samym może stać się kluczowym rozwiązaniem, przyczyniającym się do rozwoju medycyny spersonalizowanej i diagnostyki medycznej. Sukces IQ Biozoom na tle konkurentów z całej Europy podkreśla nie tylko znaczenie rozwiązania, ale i siłę zespołu, który ugruntował pozycję ważnego gracza w dziedzinie innowacji w opiece zdrowotnej – mówi Joanna Broy, EIT Health InnoStars Ecosystem Lead for Poland.

Przypomnijmy, niedawno informowaliśmy o rundzie finansowania, jaką zamknął IQ Biozoom

Globalna innowacja z polskiego laboratorium

IQ Biozoom, od 2021 roku, opracowuje technologie czujnikowe bazujące na wytwarzanych technikami druku strumieniowego zaawansowanych przyrządach półprzewodnikowych autorskiej konstrukcji, takich jak m.in. tranzystory cienkowarstwowe. Rozwijane urządzenie umożliwia określanie stężenia biomarkerów poprzez kontakt jednorazowego paska testowego z płynem ustrojowym, takim jak ślina, pot, mocz lub łzy. Technologię IQ Biozoom - w przypadku monitorowania glukozy - cechuje dziesięciokrotnie wyższa czułość niż obecny “złoty standard”, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie tego rozwiązania do oznaczania nawet bardzo niskich stężeń wybranych biomarkerów w analitach z dokładnością laboratoryjną. Rozwiązanie firmy zwiększa dostępność do badań diagnostycznych w warunkach domowych i stanowi ważny krok rozwoju medycyny spersonalizowanej.

– Inicjatywy takie jak EIT Health InnoStars Awards to dla start-upów medycznych duże wsparcie, skracające drogę innowacji od laboratorium do rynku. Zidentyfikowanie potencjału naszej technologii i zakwalifikowanie nas do grona dziesięciu najbardziej perspektywicznych start-upów w tym konkursie, staje się automatycznym komunikatem, jaki EIT Health przekazuje międzynarodowemu środowisku. Polska ma młodych, dobrze wykształconych inżynierów. Tu tworzone są technologie z najnowszych dziedzin fizyki i nauk pokrewnych. Stąd płyną innowacje, mogące oddziaływać globalnie. Dzięki wsparciu ekspertów EIT Health, zespół IQ Biozoom może jeszcze sprawniej rozwijać technologie biomedyczne, czego efektem będzie rozwój diagnostyki osobistej i medycyny spersonalizowanej. To droga do realnej poprawy życia pacjentów – mówi dr inż. Jakub Kaczmarski, co-founder i CTO IQ Biozoom.

Pierwsze nieinwazyjne testy diagnostyczne stworzone w oparciu o technologię IQ Biozoom mogą wejść na rynek w perspektywie 3 lat, o ile przedsięwzięcie zostanie wsparte dalszymi inwestycjami. Spółka jest w trakcie otwartej rundy finansowej.

Technologia IQ Biozoom jest innowacją o charakterze globalnym i aktualnie ubiega się o ochronę patentową na terenie UE, USA i Chin. Urządzenia tworzone w oparciu o technologię IQ Biozoom mają być przeznaczone do samodzielnej, nieinwazyjnej diagnostyki domowej, umożliwiającej uzyskanie dokładnego wyniku – jak w laboratorium.

Spółka zamierza pozyskać partnera strategicznego, który umożliwi jej rozwój w kolejnych latach i będzie wspierał wprowadzenie urządzenia na rynek. Atutami IQ Biozoom są m.in.:

● autorska technologia, unikatowa w skali świata, odpowiednia do stosowania na skalę masową w diagnostyce;

● atrakcyjny segment rynku (duży i szybko rosnący)- nieinwazyjne testy do samodzielnego użytku

● przystępność kosztowa technologii w zakresie wymogów produkcji


ZOBACZ RÓWNIEŻ