IQ Biozoom nagrodzone w konkursie Baltic Sea Region Health Innovation Award

IQ Biozoom / fot. materiały prasowe
IQ Biozoom / fot. materiały prasowe
Polski startup IQ Biozoom, znany z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie nieinwazyjnej diagnostyki domowej, zdobył III miejsce w konkursie Baltic Sea Region Health Innovation Award. Nagroda została przyznana za projekt "IQ Biozoom - nowa era badania biomarkerów w warunkach domowych, w oparciu o analizę śliny. Nieinwazyjna, bezbolesna metoda monitorowania wybranych chorób cywilizacyjnych".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

IQ Biozoom rozwija technologię używającą zaawansowanych biosensorów, mierzących w ślinie stężenie biomarkerów takich jak: glukoza, kortyzol oraz mleczany. Spółka zamierza pozyskać partnera strategicznego, który umożliwi jej rozwój w kolejnych latach i będzie wspierał wprowadzenie urządzenia na rynek.

Baltic Sea Region Health Innovation Award

Baltic Sea Region Health Innovation Award, organizowane przez władze landu Maklenburgia-Pomorze Przednie oraz organizację BioCon Valley, to jedno z istotniejszych w regionie krajów bałtyckich wydarzeń z branży zdrowotnej. Gromadzi ono liderów i innowatorów wspólnie kształtujących sektor medyczny w Europie. Konkurs jest częścią realizowanej od 19 lat w Rostocku (Niemcy) ogólnokrajowej konferencji na temat gospodarki zdrowotnej w Europie. Przyznawane od czterech lat nagrody za innowacje mają zwrócić uwagę branży medycznej na nowe możliwości i szanse, jakie oferują współczesne technologie.

– To wyróżnienie jest dla nas nie tylko zaszczytem, ale również potwierdzeniem, że innowacyjne podejście do monitorowania zdrowia znajduje uznanie wśród liderów branży zdrowotnej - mówi Dorota Dardzińska, CEO IQ Biozoom. "Nasza technologia oparta na nieinwazyjnych testach ślinowych, pozwalających określić poziom wybranych biomarkerów w organizmie, może znacząco podnieść wygodę i czas wykonywania części badań diagnostycznych, przenosząc je do warunków domowych. Ma to szczególne znaczenie dla monitorowania wybranych zaburzeń metabolicznych i hormonalnych".

Sukcesy IQ Biozoom

Zdobycie III miejsca w konkursie Baltic Sea Region Health Innovation Award to kolejny krok w dynamicznym rozwoju IQ Biozoom. Wcześniejsze sukcesy firmy, takie jak zakwalifikowanie się do finału EIT Health InnoStars Awards czy niedawny wybór Doroty Dardzińskiej, CEO spółki, do pierwszej edycji EmpoWomen Program, akceleracji wspieranej przez organizacje unijne w ramach inicjatywy „Horyzont Europa”, a także współpraca z czołowymi ośrodkami naukowymi na świecie, w tym z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu w Coimbrze (Portugalia) oraz Narodowym Instytutem Metrologicznym TUBITAK (Turcja), podkreślają pozycję spółki jako jednego z regionalnych liderów innowacji w obrębie medycyny prewencyjnej.

Czym dokładnie zajmuje się IQ Biozoom

IQ Biozoom rozwija technologię do nieinwazyjnej diagnostyki domowej. Spółka pracuje nad innowacyjnymi urządzeniami do pomiaru stężenia substancji biochemicznych w płynnych analitach takich jak ślina, pot, mocz, łzy. Obecnie, w ramach prac nad technologią, opracowywane są nieinwazyjne testy domowe, mierzące poziom glukozy oraz mleczanów w ślinie, a w niedalekiej przyszłości – również hormonów czy białek CRP. Rozwiązanie umożliwi osobom z zaburzeniami np. metabolicznymi i hormonalnymi, monitorowanie stanu zdrowia i zarządzanie swoją chorobą, a także stosowanie odpowiedniej profilaktyki.

Technologia IQ Biozoom jest innowacją o charakterze globalnym i aktualnie ubiega się o ochronę patentową na terenie UE, USA i Chin. Urządzenia tworzone w oparciu o technologię IQ Biozoom mają być przeznaczone do samodzielnej, nieinwazyjnej diagnostyki domowej, umożliwiającej uzyskanie dokładnego wyniku – jak w laboratorium.

Sprawdź także: Startup IQ Biozoom w finale konkursu EIT Health InnoStars Awards 2023


Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

1517. Tyle mamy aktualnie jednorożców na świecie (firm wycenianych na co najmniej miliard dolarów) i pomimo, że ich przybywa, wciąż są owiane pewną tajemnicą. Wszyscy słyszeliśmy legendarne historie, o tym, że founderzy rezygnują z college'u i w pocie czoła pracują nad przełomową technologią w zaciszu swojego garażu, w międzyczasie pożyczając pieniądze od kogo się da. Ale jakie są prawdziwe historie jednorożców i czy istnieje przepis na stworzenie unicorna, który zachwyci świat?

ZOBACZ RÓWNIEŻ