Spadek inflacji w strefie euro - europejska waluta odbija

strefa euro
Fot. shutterstock.
Eurostat potwierdza spadek inflacji HICP w strefie euro w listopadzie. Przed miesiącem zaliczyła rekordowo wysoki dwucyfrowy poziom.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro w listopadzie był o 10,1 proc. wyższy niż przed rokiem - wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu.

To drugi najwyższy wynik w przeszło 20-letniej historii istnienia eurolandu, ale niższy niż przed miesiącem. Porównując dane z października wskaźnik HICP obniżył się o 0,1% - informuje portal Bankier.pl

Jak wskazują analitycy bieżąca inflacja cenowa 5-krotnie przekracza 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego. W związku z tym EBC podjął decyzję o podwyżce stóp procentowych oraz zaplanował „ilościowe zacieśnianie” polityki monetarnej od marca.

Spadek inflacji dzięki zamrożeniu cen

Skąd spadki inflacji w listopadzie? To proste – wynikają głównie z działań rządów, które wprowadziły w życie zabezpieczenia przez drożejącą energią. Władze decydują się na zamrożenie cen prądu lub gazu – oraz różnego rodzaju działania kompensacyjne. Popularnymi rozwiązaniem jest wprowadzanie maksymalnych cen na energię.

Jak wskazuje Bankier.pl „wskaźniki inflacji w krajach Unii Europejskiej (zarówno CPI, jak i HICP) przestały być ze sobą porównywalne. Urzędowe limity cen energii albo przejściowe obniżki stawek podatków wpływają na obniżenia wskaźnika HICP (albo CPI), ale nie na spadek inflacji samej w sobie rozumianej jako spadek siły nabywczej pieniądza”.

Inflacja HICP w Europie

Działania rządów w ograniczaniu cen energii przyniosły oczekiwane rezultaty. Najniższą inflację HICP zanotowano w Hiszpanii (6,7 proc.); Francji (7,1 proc.); Malta (7,2 proc.) tuż przed Luksemburgiem (7,3 proc.).

W najgorszej sytuacji są Węgrzy (23,1 proc.) którzy odczuwają dramatyczną w skutkach próbę wprowadzenia quazi komunistycznego mechanizmu sterowania cenami paliw. Jak bywało w minionej epoce w końcu zabrakło produktów na stacjach benzynowych. Fidesz był zmuszony znieść maksymalne ceny paliw, a w konsekwencji z dnia na dzień żywność i usługi podrożały nawet o 40 proc.

Węgry w niechlubnym rankingu gonią państwa Bałtyckie, inflację powyżej 20 proc. odnotowano jeszcze na Łotwie (21,7%) i Litwie (21,4%) oraz w Estonii (21,4%). Europa środkowa ma przed sobą długą drogę do normalizacji cen.

Czytaj dalej: W zdrowej sierści zdrowy duch. PetsDiag analizując sierść, pozwala ocenić stan zdrowia zwierząt