Serwis streamingowy DAZN wkrótce dostępny w Polsce. Co znajdzie się w ofercie?

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe
DAZN to największy na świecie sportowy serwis streamingowy. Polscy widzowie będą mogli skorzystać z jego oferty już od 1 grudnia, a miesięczna opłata wyniesie - prawdopodobnie - mniej niż 10 zł.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

DAZN wystartował w 2016 roku. Działa w wielu krajach, swoje biuro ma również w Katowicach. Oprócz wydarzeń sportowych transmitowanych na żywo oferuje archiwum walk i programów na temat sportowców oraz produkcje oryginalne. W ostatnich miesiącach było o nim głośno zwłaszcza w Niemczech - u naszych zachodnich sąsiadów DAZN udostępni na żywo 121 ze 138 meczów Ligi Mistrzów UEFA. To pierwszy raz w historii, kiedy europejska federacja piłkarska sprzedała prawa do Ligi Mistrzów platformie streamingowej. Porozumienie obejmuje aż trzy sezony.

DAZN miał stać się produktem globalnym w ponad 200 krajach na świecie (w tym w Polsce) już w maju, ale start usługi został opóźniony ze względu na pandemię koronawirusa. W najnowszym komunikacie czytamy, że nowa data premiery to 1 grudnia 2020 roku, a polscy widzowie już w pierwszych dniach obecności serwisu na rodzimym rynku będą mogli obejrzeć długo wyczekiwaną walkę bokserską - Anthony Joshua vs. Kubrat Pulev. Według zapowiedzi, miesięczna opłata za DAZN wyniesie "1,99 dol. lub mniej".

W pierwszych miesiącach serwis prawdopodobnie nie zdobędzie dużej popularności, gdyż będzie oferował jedynie treści związane z boksem, który wciąż jest w naszym kraju sportem raczej niszowym. W komunikacie czytamy jednak, że już na początku 2021 roku DAZN zaproponuje transmisje kolejnych dyscyplin sportowych.

Oczywiście trwają spekulacje, o jakie wydarzenia sportowe zostanie rozszerzona oferta platformy. W połowie października Sport.pl podał, że trwa walka o licencje na pokazywanie czołowych lig piłkarskich. Serwis Agory poinformował, że Canal+ walczy o prawa na wyłączność do pokazywania ligi hiszpańskiej, a także zabiega o możliwość transmitowania Ligi Mistrzów (oba dotychczasowe kontrakty podpisane z innymi telewizjami wygasają po aktualnym sezonie). Również Eleven Sports próbuje utrzymać swoją pozycję na rynku - niedawno stacja pozyskała prawa do ligi portugalskiej (eksperci twierdzą, że to zabezpieczenie przed ewentualną utratę hiszpańskiej Primiera Division), będzie chciała również utrzymać licencję na włoską Serie A, Bundesligę oraz Puchar Anglii (umowy wygasają po sezonie). Na razie nie wiadomo, na ile DAZN włączy się w walkę o powyższe prawa.

Fani sportu na Twitterze wyrażają również nadzieję, że DAZN w Polsce będzie okazją do obejrzenia meczów najlepszej ligi futbolu amerykańskiego - NFL - która dotychczas nie była transmitowana w naszym kraju (nie licząc finałów Super Bowl, pokazywanych kilka lat temu).

Szczegóły poznamy zapewne w przyszłym roku. Nie ma jednak wątpliwości, że jeśli platforma udostępni więcej wydarzeń sportowych niż tylko boks, opłata za korzystanie z serwisu znacząco wzrośnie. Na przykład w Niemczech miesięczny abonament DAZN kosztuje 12 Euro.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY