Sektorowe Rady ds. Kompetencji – ich rola w wyrównywaniu szans na rynku pracy

PARP
Konkurs PARP na organizację SRK / Fot. Shutterstock
W kultowym serialu „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach Dworca Centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety…? W tej złożonej drabinie społecznej pełnią zgoła inne, niższe funkcje – są żonami, sekretarkami, laborantkami. Tak było w czasach PRL, a jak jest dzisiaj? Jaką rolę w wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy odgrywają Sektorowe Rady ds. Kompetencji?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 12/2024 (111)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

– Kobiety coraz częściej chcą pracować w tych samych branżach, co panowie i wydaje się, że pracodawcy patrzą na to zjawisko przychylnym okiem. Płeć piękną można spotkać za sterami harwestera, przy produkcji samochodów i mebli czy na budowie – mówi Daniel Nowak z PARP. I dodaje: – Podział polskiego rynku pracy na sektory „męskie” i „damskie” powoli zaczyna zanikać, krok po kroku zrywamy ze stereotypami. Kobiety przechodzą do zawodów tradycyjnie uznawanych za męskie i na odwrót – mężczyźni śmiało chwytają za farby do włosów, nożyce czy pędzel do makijażu i szturmują branżę beauty.

A jakie zadania w tych zmieniających się realiach mają Sektorowe Rady ds. Kompetencji (SRK)? Przede wszystkim to miejsca współpracy biznesu, edukacji, nauki i instytucji branżowych. SRK analizują sytuację w danej branży i na tej podstawie przygotowują rekomendacje, w których wskazują, jakich kwalifikacji brakuje w poszczególnych sektorach. Następnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznaje dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027 (FERS) na usługi szkoleniowe i doradcze wynikające z przyjętych rekomendacji.

Kompetencje nie znają płci

Większe włączanie kobiet w tzw. męskie branże jest istotne nie tylko z punktu widzenia równości płci, lecz także pogłębiającego się deficytu wykwalifikowanych kadr. W raporcie opublikowanym przez PARP „Perspektywy rozwoju dla siedemnastu branż polskiej gospodarki” czytamy, że w wielu sektorach kompetencjami, które identyfikowano jako trudno dostępne, były kompetencje specjalistyczne, charakterystyczne dla danego stanowiska.

Kompetencje to uniwersalna baza, która pozwala pracownikowi na zatrudnienie w różnych gałęziach gospodarki. Takiej mobilności międzybranżowej sprzyja m.in. szeroki dostęp do edukacji i szkoleń, umożliwiający nabycie kompetencji potrzebnych w różnych sektorach. Należy też podkreślić rolę postawy charakteryzującej się gotowością do rozwoju. A tej paniom nie brakuje! W Polsce wśród osób w wieku 25–34 lata odsetek kobiet z wyższym wykształceniem wynosi 50,1 proc., podczas gdy odsetek mężczyzn to tylko 31,2 proc. Ponadto kobiety trzy razy częściej niż mężczyźni deklarują chęć udziału w szkoleniach i kursach (33 proc.).

W latach akademickich 2019–2020 i 2022–2023 liczba kobiet studiujących na kierunkach z obszaru informatyki wzrosła o 25,47 proc., podczas gdy liczba mężczyzn – o 12,96 proc. To pozytywny trend, wciąż jednak na uczelniach technicznych na kierunkach inżynieryjnych przeważają mężczyźni, obecnie jest ich 73,8 proc. – czytamy w raporcie „Kobiety na politechnikach 2024”.

Konkurs PARP na organizację SRK – trwa nabór!

Do 25 lutego 2025 r. przyjmowane są wnioski w konkursie, który ma wyłonić podmioty odpowiedzialne za organizację i prowadzenie Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Nabór został podzielony na rundy, najbliższa kończy się 2 stycznia 2025 r.

Wyłonione w konkursie podmioty będą mogły jako jedyne wnioskować o wsparcie finansowe ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027 (FERS) na realizację projektów obejmujących identyfikację i monitorowanie potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w sektorach. Wnioskodawca jednak będzie musiał zapewnić własne środki na organizację i prowadzenie Sektorowej Rady ds. Kompetencji, czyli zadania związane np. z ustaleniem regulaminu rady, składu członkowskiego.

Na ten cel w obecnej perspektywie finansowej przeznaczono około 480 mln zł, w tym dla podmiotów prowadzących rady zarezerwowano ok. 100 mln zł, reszta będzie przeznaczona dla przedsiębiorców sektorów na szkolenia i doradztwo wynikające z rekomendacji rad.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru na www.parp.gov.pl

My Company Polska wydanie 12/2024 (111)

Więcej możesz przeczytać w 12/2024 (111) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ