Realna pomoc w trudnym momencie

Aleksandra Polakowska-Szymańska
Aleksandra Polakowska-Szymańska, Unum
Firmy, którym zależy na zachowaniu zdrowego balansu między życiem prywatnym a zawodowym, oferują pracownikom dobre pakiety ubezpieczeniowe – przekonuje Aleksandra Polakowska-Szymańska, dyrektor Działu Rozwoju Oferty i Produktów Unum.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 2/2023 (89)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kondycja pracowników jest nie najlepsza, jak przygotować się na rzeczy, które trudno przewidzieć, np. chorobę?

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Niezwykle istotna jest kultura organizacyjna, w której dba się o zdrowy balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, minimalizuje źródło stresu, które stanowi kluczowy czynnik chorób cywilizacyjnych, a także stawia na edukację pracowników dotyczącą profilaktyki zdrowotnej i diagnostyki. Oczywiście nie wszystko zależy od pracodawcy i jego oferty. Dlatego w razie wystąpienia trudności ze zdrowiem pracownika dobrze jest mieć taką ochronę, która pomoże mu w uporaniu się z kłopotami zdrowotnymi, co znacząco wpłynie na tempo i jakość jego leczenia oraz powrotu do pracy. Dobre grupowe ubezpieczenia na życie zapewniają nie tylko wypłatę świadczenia w razie wystąpienia choroby objętej ubezpieczeniem, ale również szybki dostęp do lekarza, konsultacji medycznych, badań czy zabiegów. I dotyczy to coraz szerszego katalogu chorób: onkologicznych, kardiologicznych, cywilizacyjnych (jak np. cukrzyca, choroby tarczycy, celiakia), psychicznych (jak np. schizofrenia, depresja). Pracownik, który zachoruje, otrzyma i pieniądze, i pomoc lekarza specjalisty. To szczególnie przydatne w świetle ostatnich doniesień o coraz dłuższych kolejkach do lekarzy specjalistów i obaw Polaków o brak pieniędzy na prywatne wizyty lekarskie. Takie rozwiązania w ofercie pracodawcy to wyjątkowy wyraz troski o pracownika. 

Polacy mniej przejmują się swoim zdrowiem, ale za to martwią się o innych członków rodziny. Co powinien zawierać w sobie dobry pakiet ubezpieczeniowy?

To zależy, czego dotyczą troski o bliskich. Jeśli dotyczą one utrzymania standardu ich życia, w razie np. utraty zdolności do pracy lub śmierci pracownika, który jest głównym żywicielem rodziny, to dobry pakiet ubezpieczeniowy powinien skupiać się głównie na wysokości sumy ubezpieczenia. Czyli pieniędzy wypłacanych w razie jego śmierci czy trwałego inwalidztwa. Jeśli natomiast obawy pracownika dotyczą zdrowia i kondycji finansowej rodziny w razie choroby, wypadku, pobytu w szpitalu, to takie ubezpieczenie powinno zawierać dodatkową ochronę na wypadek właśnie tych ryzyk. Zatem dobry pakiet ubezpieczeniowy to taki, który przede wszystkim odpowiada na indywidualne potrzeby pracownika. A te w zależności od wieku, sytuacji rodzinnej, wysokości zarobków czy hobby bardzo się od siebie różnią. Na pracownika nie patrzymy już tylko przez pryzmat grupy, ale też dostrzegamy jego indywidualny kontekst, pozwalając mu go zabezpieczyć (m.in. oferując mu do wyboru pakiety dodatkowe).  Natomiast dzięki grupowej ochronie wciąż możemy zapewnić relatywnie korzystną składkę. 

Często słyszymy, że ktoś miał ubezpieczenie, ale jak coś się wydarzyło, to bardzo długo czekał na pieniądze. Czy zawsze tak jest?

Czas oczekiwania na wypłatę świadczenia zależny jest od tego, czy dopełniliśmy wszelkich formalności do wypłaty. To znaczy, czy nasz wniosek jest kompletny: zawiera niezbędne informacje, dokumenty (np. kartę pobytu w szpitalu, diagnozę, wyniki badań). Aby przyspieszyć ten proces, zgłoszenie zdarzenia oraz pełną dokumentację można przekazać za pośrednictwem portalu klienta lub złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza. Ustawowo ubezpieczyciel ma 30 dni na podjęcie decyzji i uruchomienie wypłaty, ale w Unum średni czas wypłaty świadczeń wynosi 2,5 dnia od momentu skompletowania pełnej dokumentacji. Tak rozumiemy realną pomoc klientom w najtrudniejszych momentach ich życia. 

My Company Polska wydanie 2/2023 (89)

Więcej możesz przeczytać w 2/2023 (89) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ