Czy nowe prawo sukcesyjne zwalnia z konieczności planowania sukcesji?

Czy nowe prawo sukcesyjne zwalnia  z konieczności planowania sukcesji?
Jesienią 2018 r. weszło w życie nowe prawo sukcesyjne od dawna wyczekiwane przez właścicieli firm rodzinnych. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą albo jesteś wspólnikiem spółki cywilnej - ustawa z dn. 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyj

Jesienią 2018 r. weszło w życie nowe prawo sukcesyjne od dawna wyczekiwane przez właścicieli firm rodzinnych. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą albo jesteś wspólnikiem spółki cywilnej - ustawa z dn. 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej dotyczy także ciebie. Niezależnie od tego, czy jesteś firmą rodzinną, czy nie. Taka historia może przydarzyć się każdemu przedsiębiorcy.

Czy w poniedziałek otworzyć firmę?

Na to sobotnie przyjęcie Robert wraz z żoną wybierali się od dawna. Trzydzieste urodziny przyjaciela nie zdarzają się codziennie. A już na pewno nie obchodzi się ich z taką pompą; czarny garnitur i czerwona wieczorowa suknia specjalnie na zamówienie. Byli prawie gotowi do wyjścia, kiedy zadzwonił telefon. Rozmowa trwała krótko. Musieli zmienić plany.

Tadeusz zmarł nagle. Zawał nie zawsze jest łaskawy. Odszedł szybko, jak powiedział lekarz. Zostawił żonę Teresę, syna Roberta, córkę Beatę z poprzedniego małżeństwa oraz firmę, z ponad setką pracowników na pokładzie. Produkcja elementów do mebli, nieruchomości i rozpoczęta inwestycja budowy kolejnej hali za kredyt i unijną dotację. Tadeusz pozostawił także ogromną pustkę po sobie - był przecież duszą tej firmy.

Rozpoczął działalność ponad 25 lat wcześniej, od skromnego zakładu stolarskiego. Wszystkiego dorobił się sam ciężką pracą. Tadeusz dopiero za kilka lat wybierał się...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY