Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych – listopad 2017

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock 71
Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy. 

Kary dla podmiotów wykonujących obowiązek magazynowania gazu ziemnego

1 listopada wchodzą w życie znowelizowane przepisy dotyczące kar za nieprawidłowości w obowiązku magazynowania zapasów gazu ziemnego, wynikające z wprowadzonej w sierpniu zmiany Ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. 

I tak np. za uchybienia w obowiązkach informacyjnych określonych przepisami dla podmiotów świadczących usługę magazynowania gazu ziemnego i przedsiębiorstw zajmujących się obrotem gazem ziemnym z zagranicą, kara pieniężna wynosi od 2-krotnego do 10-krotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, obowiązującego w kwartale, w którym nastąpiło niedopełnienie obowiązku. 

LEI w obrocie papierami wartościowymi

Kod LEI to 20-znakowy, alfanumeryczny identyfikator, który na całym świecie służy do unikalnej identyfikacji podmiotu dokonującego transakcji na rynku papierów wartościowych. Od 1 listopada podmioty prawne, w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które zawierają w Polsce transakcje pochodne, będą podlegały obowiązkowi posiadania kodu LEI. Nie dotyczy to jednak tych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które inwestują prywatnie, a nie jako firma. 

LEI wykorzystywany jest w procesie raportowania transakcji do odpowiednich instytucji, dlatego jego brak skutkować będzie odrzuceniem wysłanych raportów o transakcjach przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW), a tym samym niewypełnieniem obowiązku, jaki nakłada na kontrahentów Rozporządzenie EMIR (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji). 

W celu uzyskania kodu konieczne jest złożenie drogą elektroniczną (poprzez aplikację na stronie lei.kdpw.pl) wniosku do KDPW. LEI nadawany jest nie później niż w terminie 10 dni roboczych od dnia złożenia wniosku. Umowa zawierana jest na czas nieokreślony, ale kod wymaga corocznego odnawiania. 

Nowelizacja przepisów ustawy o dochodzeniu wierzytelności

Część przepisów znowelizowanej ustawy, m.in. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz udostępnianiu informacji gospodarczych, wejdzie w życie 13 listopada. Poniżej najważniejsze z nich: 

- Biuro Informacji Gospodarczej (BIG), na wniosek przedsiębiorcy, będzie teraz wyszukiwało informacje o kontrahencie we wszystkich swoich bazach danych, 

- BIG dotychczas miało dostęp do rejestru PESEL, po nowelizacji będzie mogło korzystać także z baz: krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego, Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości oraz Rejestru Należności Publicznoprawnych, 

- BIG, w zakresie ustawowych uprawnień, na zlecenie klienta będzie mogło wykonać analizę i przygotować prognozę przyszłych zachowań płatniczych kontrahenta, 

- nowe przepisy wprowadziły odpowiedzialność odszkodowawczą wierzyciela i biura informacji gospodarczej za nieusunięcie lub niezaktualizowanie informacji o dłużniku w bazach, 

- czynem nieuczciwej konkurencji będzie przekazanie do BIG fałszywej informacji o zobowiązaniu, jak również przekazanie przez wierzyciela każdej informacji o długu z naruszeniem przepisów ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, 

- dłużnik ma teraz możliwość wniesienia sprzeciwu wobec zamiaru wpisu i wniesienia sprzeciwu wobec wpisu (wcześniej mógł interweniować dopiero po dokonanym wpisie), zatem w wezwaniu do zapłaty wierzyciel musi teraz zawrzeć klauzulę informującą dłużnika o możliwości zgłoszenia sprzeciwu. 

Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o transporcie drogowym 30 listopada zostanie uruchomiony Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Będzie to elektroniczna baza przedsiębiorców, umożliwiająca upoważnionym organom dostęp do danych, a także wymianę informacji z krajami członkowskimi UE. Rejestr, prowadzony przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, będzie zawierał ewidencję: 

- przedsiębiorców posiadających zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, 

- poważnych naruszeń, które są wymienione w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Wspólnoty Europejskiej nr 1071/2009, 

- osób uznanych za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy do czasu przywrócenia dobrej reputacji według zasad wyżej wymienionego rozporządzenia.