Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych – czerwiec 2017

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock 30
Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy. 

Nowe zasady postępowania administracyjnego

1 czerwca wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego i Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Wprowadza:

- zasadę przyjaznej interpretacji przepisów: „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”;

- zasadę bezstronności, proporcjonalności oraz równego traktowania w działaniach organów administracji publicznej, które powinny zakładać, że przedsiębiorca działa uczciwie, zgodnie z prawem i z poszanowaniem dobrych obyczajów;

- zasadę pewności prawa: organy nie powinny bez uzasadnionej przyczyny odstępować od utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw w takim samym stanie faktycznym lub prawnym;

- nową instytucję mediacji w ramach postępowania administracyjnego;

- nową instytucję posiedzenia w trybie współdziałania, w celu przyspieszenie zajęcia stanowiska przez organ;

- nową instytucję postępowania uproszczonego;

- regułę, że załatwienie sprawy w postępowaniu uproszczonym powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania;

- definicje pojęć „bezczynność” i „przewlekłość” oraz instytucję ponaglenia jako środka zaskarżenia powyższych; 

- nową instytucję milczącego załatwienia sprawy (uznanie sprawy za załatwioną milcząco w sposób w całości uwzględniający żądanie strony). 

System monitorowania drogowego przewozu towarów

18 kwietnia zaczął obowiązywać tzw. pakiet przewozowy (ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów). Chodzi głównie o obowiązek zgłaszania przewozu towarów, które wiążą się z wysokim ryzykiem oszustw podatkowych (tzw. towarów wrażliwych). Ustawa zalicza do nich m.in. paliwa silnikowe i ich pochodne, paliwa opałowe, oleje i preparaty smarowe, które mogą być wykorzystane jako dodatki do paliw silnikowych, wyroby zawierające alkohol etylowy (odmrażacze na bazie alkoholu etylowego, rozcieńczalniki i rozpuszczalniki), alkohol etylowy całkowicie skażony i susz tytoniowy. 

Monitoring odbywa się za pomocą rejestru zgłoszeń SENT działającego na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), przy czym dokonywanie zgłoszeń, ich uzupełnianie i aktualizacja wymagają założenia konta (zarejestrowania się) na PUESC w usłudze e-Przewóz. Poszczególnych zgłoszeń do rejestru dokonywać muszą podmiot, który wysyła towar, podmiot, który go odbiera, i przewoźnik. 

Maksymalny czas pracy kobiet w ciąży przy komputerze

Od 1 maja z czterech do ośmiu godzin dziennie wydłużył się dopuszczalny maksymalny czas pracy kobiet w ciąży na stanowisku z monitorem ekranowym. Pracodawca ma obowiązek udzielać im co 50 min 10-minutowych przerw i w razie kontroli musi udowodnić, że tego przestrzega. Zmiana liczby godzin dostosowuje przepisy do obecnych realiów, w których praca przy komputerze nie jest tak szkodliwa jak kiedyś. 

Zmiana reguł odpowiedzialności solidarnej inwestora w procesie budowlanym

1 czerwca wchodzi w życie nowelizacja, która upraszcza m.in. procedurę zgłaszania podwykonawców w procesie budowlanym, doprecyzowuje formalne zasady zgłaszania sprzeciwu inwestora, a także ogranicza wysokość wynagrodzenia podwykonawcy objętego odpowiedzialnością solidarną inwestora. Ponadto nowelizacja zakłada odpowiedzialność inwestora za roboty, które zostały faktycznie wykonane, a ich zakres wcześniej szczegółowo określony. 

Nowe zasady opłat roamingowych w UE

Od 15 czerwca znikną nasze dodatkowe opłaty roamingowe na terenie UE. Wynegocjowane porozumienie – dotyczące reguł obowiązujących na rynku hurtowym, na którym rozliczają się między sobą operatorzy komórkowi z różnych krajów Unii – umożliwi wprowadzenie mechanizmu Roam Like at Home, czyli rozliczeń, wedle którch będziemy płacić za połączenia, wiadomości i przesył danych przez internet na takich samych zasadach jak w swoim kraju zamieszkania. Zasada Roam Like at Home powinna być automatycznie zawarta we wszystkich umowach z klientami telefonii komórkowej, w ramach których operatorzy oferują roaming. 

Sprawdź swoje punkty karne

24 kwietnia w serwisie Obywatel.gov.pl  uruchomiono usługę „Sprawdź swoje punkty karne”, która jest pierwszym etapem Programu CEPiK 2.0 (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Aby z niej skorzystać, potrzebny jest Profil Zaufany. Nowe przepisy zobowiązują także policję, aby przekazywała do centralnej ewidencji kierowców gromadzone dane.