Poziom życia w Polsce wyższy niż w Portugalii

Poziom życia
Poziom życia w Polsce sięga już 84 proc. unijnej średniej, fot. shutterstock.
Mimo trudności ekonomicznych rośnie konsumpcja. Polacy spożywają więcej dóbr i usług niż niektóre kraje Europy Zachodniej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Okazuje się, że pod względem poziomu życia bijemy własne rekordy. I nie jest to fragment rządowej propagandy. Dane o rosnącym wskaźniku rzeczywistej konsumpcji indywidualnej opublikował Bankier.pl. To właśnie na podstawie ilości dóbr i usług spożywanych przez gospodarstwa domowe oblicza się wskaźnik poziomu życia. Według porównania przedstawionego przez EUROSTAT obecnie przebiliśmy pod tym kątem m.in. Portugalczyków.

Gonimy Południowców

W zeszłym roku poziom rzeczywistej konsumpcji indywidualnej przeciętnego Polaka wyniósł 84 proc. średniej dla krajów UE – to oznacza, że gonimy kraje uznane za bardziej rozwinięte od Polski. Względem roku 2020 poprawiliśmy wynik o jeden punkt procentowy. To właśnie ten punkt pozwolił nam zyskać przewagę nad Portugalią, która zatrzymała się na poziomie 83 proc. Niewiele więcej dóbr od nas spożywają Hiszpanie (85 proc.).

Dane Eurostatu wskazują, że mocno wyprzedzamy Grecję (76 proc.) czy Chorwację (73 proc.), lecz wiele jeszcze przed nami. Dwa lata temu remisowaliśmy ze Słowenią, dziś kraj ze stolicą w Lublanie przebija nas o 3 punkty procentowe. Daleko nam do Włochów i Litwinów - oba narody osiągają wskaźnik poziomu życia w 97 proc. zbliżony do unijnej średniej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ