Polski design na salonach. Stethome o krok od zwycięstwa w europejskim konkursie

Design Europa Awards 2021
Design Europa Awards 2021, fot. materiały prasowe
Sthethome, polski startup, który stworzył zdalne stetoskopy, był o krok od zwycięstwa w konkursie Design Europa Awards 2021. O tym, jak dziś się projektuje designerskie wynalazki, rozmawialiśmy podczas gali w holenderskim Eindhoven.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inteligentny stetoskop polskiej firmy StethoMe zaprojektowany przez Michała Bonikowskiego, znalazł się wśród finalistów w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw przyznawanych przez europejskie biuro patentowe EUIPO.

Designerzy stają się startupowcami

Właścicielami lub współwłaścicielami coraz większej liczny małych i średnich przedsiębiorstw stają się projektanci. To ogromne przewartościowanie na rynku i śrubowanie standardów. 

- Do tej pory projektanci najczęściej pracowali  na zlecenie różnych przedsiębiorstw. Fakt, że zaczynają odważnie stawać na czele swoich firm, mówi wyraźnie o tym, że design jest częścią wielkiej ekonomii i dowodzi umiejętności biznesowych - powiedziała w rozmowie z mycompanypolska.pl Päivi Tahkokallio z Finlandi, przewodnicząca jury przyznających Design Europa Awards.

- Stereotypowo myślimy o o nim jako o sztuce, ale to nie jest cała prawda. Wiem, że profesjonalni dizajnerzy mogą mnie za to znienawidzić, ale design nie jest sztuką, często jest po prostu biznesem w dobrym znaczeniu tego słowa. I dlatego kibicuję mocno tym twórcom, którzy zdecydowali się być jego częścią jako współwłaściciele firmy - dodała.

SthethoMe o krok od sukcesu

Jej zdaniem, design jest gwarancją wysokiej jakości, szczególnie przy okazji projektów związanych z telemedycyną, które także znalazły się na tegorocznej DEA. Jednym z nich jest polski projekt StethoMe. To inteligentny stetoskop przeznaczony do użytku domowego dla rodziców dzieci zmagających się z astmą  i problemami układu oddechowego. Służy monitorowaniu oddechu maluchów i ewentualnego wcześniejszego wykrycia chorób.

StethoMe potrafi samodzielnie "osłuchać" pacjenta, a także wyeliminować niepożądane dźwięki, jakie mogą powstać np. podczas przesuwania urządzenia po skórze. Dodatkowo ocenia plik dźwiękowy pod kątem nieprawidłowości w oddychaniu.

- Jako mama zmagałam się z chorującymi dziećmi. Z każdym niepokojącym oddechem musiałam chodzić do lekarza, a każdy ze specjalistów słyszał coś innego – wspomina w rozmowie z nami dr Honorata Hafke-Dys, jedna z założycielek startupu.

- Pomyślałam więc, że takie urządzenie do użytku domowego będzie bardzo użyteczne - dodaje.

W zespole StethoMe jest także jeden z najbardziej znanych polskich projektantów: Michał Bonikowski. - Dla mnie jedyną właściwą drogą projektowania jest w tej chwili tworzenie przedmiotów społecznie użytecznych – powiedział w rozmowie z mycompanypolska.pl Michał Bonikowski. - Przy projektowniu StethoMe musiałem połączyć czułość (urządzenie musiało być przyjazne i miękkie podczas dotyku skóry dziecka), funkcjonalność i estetykę - komentuje.

Zwycięzca z Włoch

Zwycięzcą w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw została włoska firma Relio Labs. Marco Bozzola, projektant i jednoosobowy właściciel firmy stworzył profesjonalny, modułowy system oświetlenia Relio 2. 

Pozostałymi finalistami w kategorii małych i średnich przedsiębirstw była niemiecka firma Kinister z przenośnym ekologicznym grillem i szwedzki MiniFinder z urządzeniem w formie formie inteligentnej opaski, której celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci oraz osób starszych.

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna po kliknięciu na zdjęcia na górze strony

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X