Radix Ventures zebrał 41 mln euro i zainwestuje w startupy w CEE

Radix Ventures
Radix Ventures, (od lewej): Marton Szoke (Venture Partner, Budapeszt), Daniel Dumitrescu (Principal, Bukareszt), Paweł Bochniarz (General Partner, Warszawa), Wojciech Ratymirski (General Partner, Wrocław)
Radix Ventures ogłosił pierwsze zamknięcie funduszu o wartości 41 mln euro. Pozyskany na inwestycje kapitał pochodzi z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), PFR Ventures GreenHub i kilku aniołów technologicznych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Założony w 2023 r. Radix to polski fundusz VC z trzema general partners - Pawłem Bochniarzem, Wojciechem Ratymirskim i Michałem Urbanowskim. Firma zaangażowała już kilku inwestorów technologicznych w Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie jako partnerów venture, odpowiedzialnych za operacje w kluczowych lokalnych centrach Europy Środkowo-Wschodniej.

W portfelu Radix znajdują się między innymi Booksy, ML System, Tresoit, Bitrise, Lerta.energy i Noctiluca. Założyciele VC mają łącznie 45 lat doświadczenia w przedsięwzięciach technologicznych. Do tej pory nadzorowali 8 wyjść z inwestycji i dokonali 38 inwestycji.

Radix Ventures planuje przeznaczyć 50% funduszu na dalsze inwestycje w spółki portfelowe, koncentrując się na energii, produkcji, transporcie i mobilności oraz technologiach podwójnego zastosowania o pozytywnym wpływie na środowisko.

– Naszą wizją jest stać się funduszem VC pierwszego wyboru dla przedsiębiorców deep tech z regionu CEE. To pierwsze zamknięcie, wspierane przez EIF i PFR Ventures, podkreśla zaufanie do naszej strategii i naszej zdolności do identyfikowania i pielęgnowania przełomowych technologii – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Paweł Bochniarz, partner zarządzający w Radix Ventures.

Wcześniej pozyskane środki

W 2023 r. Europejski Fundusz Inwestycyjny zainwestował w Radix Ventures 25 mln euro. Natomiast w marcu tego roku PFR Ventures zainwestował w ramach first close w warszawski VC 10 mln euro, by wspierał zieloną transformację. 

– Radix Ventures dołączył do naszego zróżnicowanego portfela zielonych funduszy inwestycyjnych z Polski i Europy. Partnerzy funduszu mają już doświadczenie w identyfikowaniu i wspieraniu innowacyjnych spółek deep tech o dużym potencjale, które tworzą rozwiązania dla przemysłu. Wierzymy, że ich znajomość branży i doświadczenie we wspieraniu startupów od zalążka po rozwój pomoże w przyspieszeniu rozwoju zielonych innowacji w Polsce – powiedziała wówczas Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna PFR Ventures.

Jak inwestuje Radix Ventures

Radix Ventures inwestuje spółki deep tech na wczesnym etapie rozwoju w Europie Środkowo Wschodniej (EŚW). Deep tech staje się obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku venture capital, co odzwierciedla fakt ponad 12-krotnego wzrostu wolumenu inwestycji na przestrzeni ostatniej dekady, według dostępnych danych rynkowych. Docelowa kapitalizacja funduszu to 60 mln euro, z przeznaczeniem na 16-20 inwestycji z pierwszymi ticketami o wartości 1,5-3 mln euro


ZOBACZ RÓWNIEŻ