Trwa światowy wyścig zbrojeń z wojnami w tle: Kto notuje spadki, a kto wzrosty na globalnym rynku?

Trwa światowy wyścig zbrojeń z wojnami w tle: Kto notuje spadki, a kto wzrosty na globalnym rynku?
Fot. shutterstock.
Mimo wzrostu napięć geopolitycznych i konfliktów na całym świecie, rok 2022 przyniósł pierwszy od 2015 roku spadek globalnych przychodów ze sprzedaży broni. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), przychody 100 największych koncernów zbrojeniowych na świecie osiągnęły 597 mld dolarów, co stanowiło spadek o 3,5% względem roku poprzedniego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Stany Zjednoczone to kolebka pięciu największych koncernów zbrojeniowych świata, w tym lidera - Lockheed Martin Corp. Amerykańskie firmy reprezentujące tę branżę zanotowały 7,9% spadek przychodów do 302 mld dolarów. Problemy z kosztami produkcji, niedobory pracowników i zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę miały znaczący wpływ na sektor zbrojeniowy - czytamy w raporcie SIPRI za 2022 r.

Jeszcze technologia czy już czary. Najważniejsze trendy technologiczne

Trwa światowy wyścig zbrojeń. Europa ze wzrostem przychodów z tego przemysłu

W przeciwieństwie do USA, europejskie firmy zbrojeniowe odnotowały niewielki wzrost przychodów. 26 europejskich producentów broni, z dominującymi firmami francuskimi, zwiększyło swoje przychody o 0,9% do 121 mld dolarów. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) wyróżniła się wzrostem przychodów o 14% do 1,4 mld dolarów. To imponujący wynik, który można odczytywać jako dobry znak dla polskiej armii. 

Azja i Oceania przeganiają europejskich rywali

Reprezentanci Azji i Oceanii wykazali 3,1% wzrost przychodów ze sprzedaży sprzętu i wyposażenia dla armii, osiągając 134 mld dolarów. To drugi rok z rzędu, kiedy producenci z tego regionu przewyższają swoich europejskich rywali. Wzrost ten wiąże się z napięciami politycznymi i zagrożeniami bezpieczeństwa w regionie. Poszczególni aktorzy tamtej sceny zbrojeniowej mają świadomość dwóch poważnych zagrożeń - a są nimi prawdopodobna inwazja Chin na Tajwan, oraz niebezpieczne i niestety skuteczne próby rakietowe Korei Północnej - ostrzega portal Bankier.pl.

Chiny - druga potęga na rynku zbrojeniowym

Chiny, z ośmioma firmami na liście 100 największych producentów uzbrojenia, osiągnęły łączne przychody na poziomie 108 mld dolarów. NORINCO (China North Industries Group Corporation Limited) chiński gigant zbrojeniowy, odnotował znaczący wzrost, co umocniło pozycję Chin jako drugiego największego gracza na rynku zbrojeniowym. Mocarstwo Środka świetnie zdaje sobie sprawę, że samo okazywanie potęgi militarnej może skutecznie odstraszyć wrogów. Niedawno Komunistyczna Partia Chin zorganizowała pełnoskalowe ćwiczenia wojskowe na wodach wokół Tajwanu. Nie bez znaczenia jest też wydźwięk siłowego przejęcia Hongkongu. CHRL z pewnością chce utrzymać swoją pozycję militarnego tygrysa, a wzrosty w zbrojeniówce ten wizerunek wzmacniają.

Patrzeć w gwiazdy, stąpając po Ziemi. Ile będzie nas kosztował lot drugiego Polaka w kosmos?

Bliski Wschód - Byraktar TB-2 militarnym bestsellerem

Na Bliskim Wschodzie tureckie i izraelskie firmy zbrojeniowe zwiększyły swoje przychody. Jak wskazuje Michał Misiura, redaktor Bankier.pl "3 izraelskie spółki osiągnęły na sprzedaży broni przychody w wysokości 12,4 mld dolarów, notując wzrost zysków o 6,5% rdr. Największym koncernem zbrojeniowym z Izraela jest Elbit Systems - producent elektroniki obronnej i dronów zaklasyfikowany na 24 miejscu listy SIPRI".

Turcja odnotowała wzrost 22 proc. do do 5,5 mld dolarów. Duży udział miał w tym turecki bestseller, czyli dron Bayraktar TB-2. Sprzęt o którym powstały słynne piosenki w ostatnich latach wojny w Ukrainie osiągnął największy wzrost wśród wszystkich spółek na liście SIPRI.

Rosja - niepewne dane lecz gwarantowany spadek

Brak danych i ograniczony dostęp do informacji utrudnia ocenę przychodów rosyjskiej zbrojeniówki. W zestawieniu SIPRI znalazły się tylko dwie rosyjskie firmy, a ich łączne przychody spadły o 12% do 20,8 mld dolarów. Duża w tym zasługa Zachodnich sankcji na części do poszczególnych maszyn. Choć Rosja w 2023 r. znalazła alternatywne drogi dostaw, to dane za 2022 pokazują częściowy zastój rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ