PKN Orlen kupuje udziały w polskiej firmie. Firma zainwestowała w startup

Stacja PKN Orlen
Stacja PKN Orlen, Fot. materiały prasowe
PKN Orlen kupił akcje polskiego startupu ICsec, producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu. Wcześniej w firmę zainwestowały inne spółki skarbu pańswa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To nie pierwsza inwestycja w ICsec. Wcześniej, w 2021 roku, w projekt 4 mln złotych zainwestował m.in. PGNiG Ventures. W 2020 roku firma pozyskała większe grono inwestorów: Corporate Venture Capital EEC Magenta, w których inwestorami są Tauron Polska Energia SA oraz PFR NCBR CVC FIZ. Wówczas runda finansowa wyniosła 2 mln złotych. Kwota inwestycji ze strony PKN Orlen nie została ujawniona.

Nowe technologie w biznesie

PKN Orlen. Transakcja kupna akcji ICsec

ICsec to firma oferująca rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa infrastruktury przemysłowej. Firma skupia się na oferowaniu rozwiązań typu cybersecurity dla strategicznych sektorów takich jak elektroenergetyka, gazownictwo czy wodociągi, jak również do zabezpieczenia linii produkcyjnych i technologicznych, węzłów transportowych czy centrów danych. Rozwiązania oferowane przez ICsec pozwalają chronić zakłady produkcyjne przed cyberatakami – zapewnić ciągłość ich działania, ochronę know-how czy zasobów.  

Fundusz Venture Capital Orlenu to największy korporacyjny fundusz tego typu w Polsce. W ciągu 10 lat zainwestuje ok. 100 milionów euro (pół miliarda złotych) w spółki technologiczne oferujące przełomowe innowacyjne rozwiązania. 

- Obecnie koncentrujemy się na nawiązaniu współpracy z dystrybutorami i partnerami biznesowymi nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Nasze rozwiązania są w stanie zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa narodowego, szczególnie w infrastrukturze krytycznej, której zabezpieczenie jest dzisiaj priorytetem na całym świecie. Dziękujemy za zaufanie Zespołowi Orlen VC, jednocześnie cieszymy się, że ICsec działający w branży Cyberbezpieczeństwa jest pierwszą spółką w którą zainwestował Orlen VC – dodał prezes ICsec Robert Juszczyk. 

Przeczytaj także: Unia Europejska porozumiała się w sprawie embargo na zakup rosyjskiej ropy. 

Strategia ekspansji ICsec

Od początku działalności firma koncentrowała się na opracowaniu własnego rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, które byłoby w pełni polskie - wyprodukowane, zmontowane i skonfigurowane w całości w naszym kraju. Celem Roberta Juszczyka i jego zespołu było przede wszystkim stworzenie oprogramowania i sprzętu „plug and play”, które z łatwością połączy się z każdą krytyczną infrastrukturą, niezależnie od tego, czy będzie to elektrownia, czy kopalnia węgla i niezależnie od tego z jakich technologicznych rozwiązań oferowanych przez dostawców przedsiębiorstwo korzysta. Z czasem firma przyciągnęła lokalnych dużych inwestorów, którzy dostrzegli w niej potencjał i możliwość rozwoju innowacyjnej technologii cyberbezpieczeństwa na lokalnym rynku, co z kolei wzmocniłoby ogólne bezpieczeństwo narodowe.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ