Pilne zmiany w płatnościach kartami

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Visa i Mastercard zmieniły limity płatności kartami w kwocie do 100 złotych bez konieczności podania PIN-u. Jak podała firma Polskie ePłatności, w trybie pilnym przygotowywana jest aktualizacja oprogramowania terminali.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Mając na uwadze bezpieczeństwo przedsiębiorców i konsumentów, Polskie ePłatności – jeden z największych na polskim rynku procesorów płatności bezgotówkowych - jest już przygotowany na zmianę wysokości limitu kwoty płatności bez potwierdzania kodem PIN do 100 zł.

Zgodnie z otrzymanymi wytycznymi organizacji płatniczych, już od 20.03.2020 oprogramowanie urządzeń będzie sukcesywnie aktualizowane, zaczynając od branż krytycznych, czyli branży spożywczej, w aptekach i drogeriach. 

W czasie wzmożonych działań, mających na celu redukcję ryzyka zachorowania na COVID-19, ważne jest, by ograniczyć bezpośredniego dotykania powierzchni w miejscach publicznych. W związku z tym uczestnicy rynku płatniczego, w tym Polskie ePłatności, szczególną troskę przywiązują do bezpieczeństwa przedsiębiorców oraz klientów, chcąc zapewnić jak najmniejszą styczność z klawiaturą terminali płatniczych. Z danych własnych Polskich ePłatności wynika, że średnia wartość transakcji dokonanych na ich terminalach w 2019 roku wynosiła 44 zł. Aby jednak jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę transakcji z koniecznością potwierdzania PIN-em, przydatne jest podwyższenie kwoty do 100 zł. 

- W obliczu zagrożenia, z jakim mamy do czynienia, przykładamy szczególnie uwagę do jak najszybszego reagowania i dostarczania bezpiecznych rozwiązań, chroniących naszych klientów oraz wszystkich konsumentów. Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby gotowość do podwyższenie kwoty limitu bez konieczności dotykania klawiatury wprowadzić jako jedni z pierwszych – komentuje Jarosław Mikos, prezes zarządu Polskich ePłatności.

Wszystkie nowo instalowane terminale PeP są w wersji uaktualnionej i gotowe do przyjmowania płatności z podwyższonym limitem. Do tej pory, każda transakcja powyżej kwoty 50 zł wymagała potwierdzenia kodem PIN. Mastercard i Visa dostały zgody Narodowego Banku Polskiego na podniesienie limity do 100 zł już w 2018 r., jednak wymagało to prac wdrożeniowych wszystkich uczestników rynku. Początkowo planowano zastosowanie nowego limitu jesienią 2020 roku. Po prośbach o podwyższenie limitów dla transakcji kartami zbliżeniowymi do 100 zł wystosowanych przez KNF do NBP oraz Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego do organizacji płatniczych, Visa i Mastercard, zastosowując się do powyższych, zmieniły limity na 100 zł.  Polskie ePłatności  zgodnie z otrzymanymi wytycznymi organizacji płatniczych, już od 20.03.2020 zaczną sukcesywnie aktualizować oprogramowanie urządzeń, zaczynając od branż wskazanych jako priorytetowe, czyli w branży spożywczej, w aptekach i drogeriach. Przyjmowanie płatności poniżej 100 zł bez konieczności potwierdzania kodem PIN będzie możliwe po pobraniu konfiguracji. 

- Polskie ePłatności przetestowały działanie terminali PeP z podwyższonym limitem już w lecie 2019 roku i wszystkie testy wypadły pomyślnie – dodaje Wacław Irzeński, wiceprezes zarządu ds. IT.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY